Difference between revisions of "Brukdjin:XRozuRozu"

From Vikoli
Jump to navigation Jump to search
No edit summary
No edit summary
 
(15 intermediate revisions by the same user not shown)
Line 1: Line 1:
Jaa! Un e xRozuRozu, men du haisaki un Rozu os Moira.
Jaa! Un e xRozuRozu, men du haisaki un Rozu os Moira.


Un aven reforma na Wikipedia. Seki nui lehti her: [https://en.wikipedia.org/wiki/User:XRozuRozu]
Un aven mahplus na Wikipedia. Seki nui lehti her: [https://en.wikipedia.org/wiki/User:XRozuRozu]


==Govor==
==Govor==
Line 8: Line 8:
|-
|-
! F'un !! F'anderzjin !! Hur hanu !! Tatoeba
! F'un !! F'anderzjin !! Hur hanu !! Tatoeba
|-
| ø || oe / uo || ø || hør
|-
| j || y / i || j || vjosa
|-
|-
| zj || dj / zh / dz / j || t͡ɕ / d͡ʒ || hanuzjin
| zj || dj / zh / dz / j || t͡ɕ / d͡ʒ || hanuzjin
Line 15: Line 19:
| q || ch / č || tɕʰ / ʈʂʰ || qigau
| q || ch / č || tɕʰ / ʈʂʰ || qigau
|-
|-
| c || ts || tsʰ || catajn
| c || ts || tsʰ || catain
|-
|-
| v || w / u || u / v || uvaki
| v || w / u || u / v || uvaki
|-
|-
| j || y / i || j || vjosa
|ŋ / ň <small>(aparbruk)</small>
|ng
|ŋ
|treŋ
|-
|-
| ø || oe / uo || ø || hør
|w <small>(aparbruk)</small>
|b
|b
|wra
|}
|}
{| class="wikitable"
{| class="wikitable"
Line 27: Line 37:
!Kirain
!Kirain
!F'un
!F'un
!
|-
|-
|a
|a
|a
|a
|
|-
|-
|i / j
|i
|i
|i
|
|-
|-
|u
|u
|ÿ / ɨᵝ / ɯᵝ
|ÿ / ɨᵝ / ɯᵝ
|
|-
|-
|e
|e
|
|-
|-
|o
|o
|o̞
|o̞
|-
|r
|
|
|}
|}
{| class="wikitable"
!Kirain
|Aa Ii Jj Uu Ee Oo Øø
Cc Dd Ff Gg Hh ZJzj Kk Ll Mm Nn Ŋŋ Pp Qq Rr Ss Tt Uu Vv Ww Xx Zz


(naj har "Bb" au "Yy")
|}
===Govorruru f'un===
===Govorruru f'un===
(Al ruru f'un, un zol bruk akote-altid, men naj mus.)
(Al ruru f'un, un zol bruk akote-altid, men naj mus.)
* Ine ein kotoba, zol har mono ein "j" (naj da konfus med "zj"); li jam plus, mono ovaris je "j" au al fura kavari na "i". Tatoeba: nioj (naj nioi os njoi).
* Inje ein kotoba, zol har mono ein "j" (naj da konfus med "zj"); li jam plus, mono ovaris je "j" au al fura kavari na "i". Tatoeba: nioj (naj nioi os njoi).
* Ine ein kotoba, li "j" har [ovarinaj]
* Inje ein kotoba, li "i" har medzam na hina, da naj kavari na "j". Tatoeba: ringo (naj rjngo).
* Ine ein kotoba, li naj mus har plus na ein kirain, naj da bruk. Tatoeba: melan (naj mellan). Men...
* Inje ein kotoba, li naj mus har plus na ein kirain, naj zol bruk. Tatoeba: melan (naj mellan). Men...
* Ine ein noitoko, li ovaris kirain f'eins koto je sama na eins kirain f'nis koto, naj da kexte. Tatoeba: melannam (melan nam).
:* Ine ein noitoko, li ovaris kirain f'eins koto je sama na eins kirain f'nis koto, naj da kexte. Tatoeba: melannam (naj melanam).
* Li ein noitoko je obapitka, os deki mahkonfus, deki bruk "-" inje melan. Tatoeba: akote-altid (naj akotealtid/akoteal-tid, grun mjeta mahkonfus cuj zam os imi).
* Li koto hina na "je" ovari inje medzam, deki kavari "je" kara "e" made. Tatoeba: Un je -> Un e
 
==Lehti un mahadan==
* [[Høfli hanasuzma]]

Latest revision as of 09:46, 29 December 2024

Jaa! Un e xRozuRozu, men du haisaki un Rozu os Moira.

Un aven mahplus na Wikipedia. Seki nui lehti her: [1]

Govor

Kakutropos f'un
F'un F'anderzjin Hur hanu Tatoeba
ø oe / uo ø hør
j y / i j vjosa
zj dj / zh / dz / j t͡ɕ / d͡ʒ hanuzjin
x sh / š ɕ / ʃ xiru
q ch / č tɕʰ / ʈʂʰ qigau
c ts tsʰ catain
v w / u u / v uvaki
ŋ / ň (aparbruk) ng ŋ treŋ
w (aparbruk) b b wra
Hanutropos f'un
Kirain F'un
a a
i / j i
u ÿ / ɨᵝ / ɯᵝ
e ɛ
o
r
Kirain Aa Ii Jj Uu Ee Oo Øø

Cc Dd Ff Gg Hh ZJzj Kk Ll Mm Nn Ŋŋ Pp Qq Rr Ss Tt Uu Vv Ww Xx Zz

(naj har "Bb" au "Yy")

Govorruru f'un

(Al ruru f'un, un zol bruk akote-altid, men naj mus.)

  • Inje ein kotoba, zol har mono ein "j" (naj da konfus med "zj"); li jam plus, mono ovaris je "j" au al fura kavari na "i". Tatoeba: nioj (naj nioi os njoi).
  • Inje ein kotoba, li "i" har medzam na hina, da naj kavari na "j". Tatoeba: ringo (naj rjngo).
  • Inje ein kotoba, li naj mus har plus na ein kirain, naj zol bruk. Tatoeba: melan (naj mellan). Men...
  • Ine ein noitoko, li ovaris kirain f'eins koto je sama na eins kirain f'nis koto, naj da kexte. Tatoeba: melannam (naj melanam).
  • Li ein noitoko je obapitka, os deki mahkonfus, deki bruk "-" inje melan. Tatoeba: akote-altid (naj akotealtid/akoteal-tid, grun mjeta mahkonfus cuj zam os imi).
  • Li koto hina na "je" ovari inje medzam, deki kavari "je" kara "e" made. Tatoeba: Un je -> Un e

Lehti un mahadan