Difference between revisions of "Dur"

m
no edit summary
(Bidradan łoszëk!! :33333)
mNo edit summary
 
(7 intermediate revisions by 5 users not shown)
Line 1: Line 1:
'''Dur''' (awenhaisa '''dyr''' os '''düür''') je fal fu vonating, ka vona iñe akote alplas iñe gaja. Mañepash har dyr iñe bomi fu hei, au joku sñano dyr ka pash har je kot, huin, fugel, sakana au kuritsa.
'''Dur''' (awenhaisa '''dyr''' os '''düür''') je fal fu vonating, ka vona iñe akote alplas iñe [[gaja]]. Mañe[[Pashun|pash]] har dyr iñe [[Huomi|bomi]] fu hei, au joku sñano dyr ka pash har je [[kot]], [[huin]], [[fugel]], [[sakana]] au [[kuritsa]].


== Nioudure ==
== Nioudure ==
Line 8: Line 8:
!Nahmay
!Nahmay
|-
|-
![[Zeting:Afaie.jpg|200x200pks]]
![[Zeting:Afaie.jpg|200px]]
|afe, aphe, afaie
|afe, aphe, afaie
![[Zeting:Loupoh.jpg|200x200pks]]
![[Zeting:Loupoh.jpg|200px]]
|'''[[lupo]]''', loupoh
|'''[[lupo]]''', loupoh
|-
|-
![[Zeting:Capie.png|200x200pks]]
![[Zeting:Capie.png|200px]]
|capie, kapi, capih, kâp
|capie, kapi, capih, kâp
![[Zeting:Miche-Jirie.jpg|200px]]
![[Zeting:Miche-Jirie.jpg|200px]]
Line 21: Line 21:
<sup>†</sup>miska, miscah
<sup>†</sup>miska, miscah
|-
|-
![[Zeting:Cesapie.png|200x200pks]]
![[Zeting:Cesapie.png|200px]]
|chesapi, tsheçapi, cesapie
|chesapi, tsheçapi, cesapie
![[Zeting:Nahuelle.png|200x200pks]]
![[Zeting:Nahuelle.png|200px]]
|nawél, nahuelle
|nawél, nahuelle
|-
|-
![[Zeting:Icoeure.jpg|200x200pks]]
![[Zeting:Icoeure.jpg|200px]]
|dodomüs, dodomiche
|dodomüs, dodomiche
<sup>†</sup>ikkor, icoeure
<sup>†</sup>ikkor, icoeure
![[Zeting:Naineh.jpg|200x200pks]]
![[Zeting:Naineh.jpg|200px]]
|nene, naineh
|nene, naineh
ojogikot
ojogikot
|-
|-
![[Zeting:Heiselle.png|200x200pks]]
![[Zeting:Heiselle.png|200px]]
|ejsël, ejsel, heiselle
|ejsël, ejsel, heiselle
![[Zeting:Niah.png|200x200pks]]
![[Zeting:Niah.png|200px]]
|nja, nya, niah
|nja, nya, niah
|-
|-
![[Zeting:Elgue.png|200x200pks]]
![[Zeting:Elgue.png|200px]]
|<sup>†</sup>elg, elgue, elk
|<sup>†</sup>elg, elgue, elk
![[Zeting:Norguioue.jpg|200x200pks]]
![[Zeting:Norguioue.jpg|200px]]
|norgju, norguioue
|norgju, norguioue
|-
|-
![[Zeting:Etlaite.png|200x200pks]]
![[Zeting:Etlaite.png|200px]]
|etlet, etljhet, etlaite, etłet
|etlet, etljhet, etlaite, etłet
![[Zeting:Yaguih.jpg|200x200pks]]
![[Zeting:Yaguih.jpg|200px]]
|ochke, ötschkë, euciqueh, öčkë
|ochke, ötschkë, euciqueh, öčkë
jagi, yaguie
jagi, yaguie
|-
|-
![[Zeting:Coue.jpg|200x200pks]]
![[Zeting:Coue.jpg|200px]]
|gju, guioue
|gju, guioue
ku, kjhu, coue
ku, kjhu, coue


<sup>†</sup>amja, ahmyah, amia
<sup>†</sup>amja, ahmyah, amia
![[Zeting:Palcabahnn.jpg|200x200pks]]
![[Zeting:Palcabahnn.jpg|200px]]
|palkabán, palcabanne
|palkabán, palcabanne
|-
|-
![[Zeting:Jarihmaou.jpg|200x200pks]]
![[Zeting:Hamtaro.png|200px]]
|harimau, harimáÿ, jarihmaou
|hamtaro
![[Zeting:Perie.png|200x200pks]]
![[Zeting:Perie.png|200px]]
|perry, perri, perie
|perry, perri, perie
|-
|-
![[Zeting:Jehngueste.jpg|200x200pks]]
![[Zeting:Jarihmaou.jpg|200px]]
|hengest, jehngueste
|harimau, harimáÿ, jarihmaou
![[Zeting:Pitcagaurlah.jpg|200x200pks]]
![[Zeting:Pitcagaurlah.jpg|200px]]
|pitkagorla, pitcagorlah
|pitkagorla, pitcagorlah
<sup>†</sup>gryka, gruka
|-
|-
![[Zeting:Ermelinne.png|200x200pks]]
![[Zeting:Jehngueste.jpg|200px]]
|hermellín, ermelinne
|hengest, jehngueste
pajn, paynn
![[Zeting:Poroh.png|200px]]
![[Zeting:Poroh.png|200x200pks]]
|poro, poroh
|poro, poroh
venni, behnie
venni, behnie
|-
|-
![[Zeting:Jirascabanne.jpg|200x200pks]]
![[Zeting:Ermelinne.png|200px]]
|hiraskabán, jirascabanne
|hermellín, ermelinne
![[Zeting:Cahnaque.png|200x200pks]]
pajn, paynn
![[Zeting:Cahnaque.png|200px]]
|qanáq, cahnaque
|qanáq, cahnaque
|-
|-
![[Zeting:Hojafe-otona-eins.jpeg|mellan|202x202pks]]
![[Zeting:Jirascabanne.jpg|200px]]
|hojafe
|hiraskabán, jirascabanne
![[Zeting:Łoszëkriso nis.jpg|безрамки|200x200pks]]
![[Zeting:Łoszëkriso nis.jpg|безрамки|200px]]
|łoszëk, ljhoschëk
|łoszëk, ljhoschëk
|-
![[Zeting:Hojafe-otona-eins.jpeg|mellan|200px]]
|hojafe, xoiafe
![[Zeting:Sahmozeh.png|200px]]
|samodje, samodzıë, sahmozeh
|-
|-
![[Zeting:Goodboy.jpg|200px]]
![[Zeting:Goodboy.jpg|200px]]
|huin, hyn, höjnn, jouinne, hŭin
|huin, hyn, höjnn, jouinne, hŭin
![[Zeting:Sahmozeh.png|200x200pks]]
![[Zeting:Sahngioue.jpg|200px]]
|samodje, samodzıë, sahmozeh
|sangju, sahnguioue
|-
|-
![[Zeting:Rautah.jpg|200px]]
![[Zeting:Rautah.jpg|200px]]
|impk, impuku, ímpyky, ihmpoucue
|impk, impuku, ímpyky, ihmpoucue
rotta, rautah
rotta, rautah
![[Zeting:Sahngioue.jpg|200x200pks]]
![[Zeting:Shehnjehngueste.jpg|200px]]
|sangju, sahnguioue
|senhengest, shehnjehngueste, seŋest
|-
|-
![[Zeting:Kargu.jpg|200px]]
![[Zeting:Kargu.jpg|200px]]
|kargu, cargoue
|kargu, cargoue
jogy, jogi, yoguie, jôg
jogy, jogi, yoguie, jôg
![[Zeting:Shehnjehngueste.jpg|200x200pks]]
![[Zeting:Esbinhah.jpg|200px]]
|senhengest, shehnjehngueste
|sviña, svinha, esbinha
hoz, jose
 
<sup>†</sup>porsas, porsasse
|-
|-
![[Zeting:Quizouneh.jpg|200x200pks]]
![[Zeting:Quizouneh.jpg|200px]]
|kitsunéj, kjhitsynéj, quizouneh
|kitsunéj, kjhitsynéj, quizouneh
pelyda, peludah
pelyda, peludah


<sup>†</sup>dzelper, zelpaire
<sup>†</sup>dzelper, zelpaire
![[Zeting:Esbinhah.jpg|200x200pks]]
![[Zeting:Tahmballe.png|200px]]
|sviña, svinha, esbinha
|tambal, tahmballe
hoz, jose
 
<sup>†</sup>porsas, porsasse
|-
|-
![[Zeting:Quiquih.png|200x200pks]]
![[Zeting:Quiquih.png|200px]]
|kiki, quiquih  
|kiki, quiquih  
![[Zeting:Tahmballe.png|200x200pks]]
![[Zeting:Eslohnn.jpg|200px]]
|tambal, tahmballe
|tembo, tehmbeau
<sup>†</sup>slon, eslaunne
|-
|-
![[Zeting:OIP.jpg|200px]]
![[Zeting:OIP.jpg|200px]]
|[[kot|'''kot''']], kjhodt, cotte, k̇oṭ  
|[[kot|'''kot''']], kjhodt, cotte, k̇oṭ  
![[Zeting:Eslohnn.jpg|200x200pks]]
![[Zeting:Cequiah.png|200px]]
|tembo, tehmbeau
|tshjhekja, chekja, qekja, cequiah
<sup>†</sup>slon, eslaunne
|-
|-
![[Zeting:Counelie.jpg|200x200pks]]
![[Zeting:Counelie.jpg|200px]]
|kuneli, counelih
|kuneli, counelih
<sup>†</sup>usagi, ousaguie, yçagi  
<sup>†</sup>usagi, ousaguie, yçagi  


<sup>†</sup>sungura, souhngoure  
<sup>†</sup>sungura, souhngoure  
![[Zeting:Cequiah.png|200x200pks]]
![[Zeting:Baypousse.jpg|200px]]
|tshjhekja, chekja, qekja, cequiah
|vajlpus, baypousse
arje, arjë, aryaie
|-
|-
![[Zeting:Lacoriz.jpg|200x200pks]]
![[Zeting:Lacoriz.jpg|200px]]
|lakoritsz, lacoriz
|lakoritsz, lacoriz
komori, cohmorie
komori, cohmorie
ljetamüs, lyetamiche
ljetamüs, lyetamiche
![[Zeting:Baypousse.jpg|200x200pks]]
![[Zeting:Wahriso.jpg|200px]]
|vajlpus, baypousse
|wah, huaj
arje, arjë, aryaie
|-
|-
![[Zeting:Lamasse.jpg|200x200pks]]
![[Zeting:Lamasse.jpg|200px]]
|lammas, lamasse
|lammas, lamasse
![[Zeting:Wahriso.jpg|200x200pks]]
!
|wah, huaj
|
|}
|}


Line 150: Line 157:
!Nahmay
!Nahmay
|-
|-
![[Zeting:Altah.png|200x200pks]]
![[Zeting:Altah.png|200px]]
|alta, altah
|alta, altah
|-
|-
Line 156: Line 163:
|[[Fugel|'''fugel''']], fugle, fogel, phugël, fouguelle, fûg
|[[Fugel|'''fugel''']], fugle, fogel, phugël, fouguelle, fûg
|-
|-
![[Zeting:Gabegabeh.png|200x200pks]]
![[Zeting:Gabegabeh.png|200px]]
|gavegave, gabegabeh
|gavegave, gabegabeh, gave
|-
|-
![[Zeting:Cahmeau.jpg|200x200pks]]
![[Zeting:Cahmeau.jpg|200px]]
|kamo, kamome, cahmeau
|kamo, kamome, cahmeau
|-
|-
![[Zeting:Piyoh.jpg|200x200pks]]
![[Zeting:Piyoh.jpg|200px]]
|pijo, piyeau
|pijo, piyeau
|-
|-
![[Zeting:Pihnouie.jpg|200x200pks]]
![[Zeting:Pihnouie.jpg|200px]]
|pinwi, pihnouie
|pinwi, pihnouie
|-
|-
![[Zeting:Pludafoue.jpg|200x200pks]]
![[Zeting:Pludafoue.jpg|200px]]
|pludafu, pludavó, pludafoue
|pludafu, pludavó, pludafoue
(gruun « pluidasos fugel »)
(gruun « pluidasos fugel »)
|-
|-
![[Zeting:Quinhie.png|200x200pks]]
![[Zeting:Quinhie.png|200px]]
|kiñi, kigni, kinhi, quinhie
|kiñi, kigni, kinhi, quinhie
|-
|-
![[Zeting:Taurie.jpg|200x200pks]]
![[Zeting:Taurie.jpg|200px]]
|kuritsa, courizah
|kuritsa, courizah
tori, taurie
tori, taurie
|-
|-
![[Zeting:Courbih.png|200x200pks]]
![[Zeting:Courbih.png|200px]]
|kurvi, courbih
|kurvi, courbih
|-
|-
![[Zeting:Shileau.png|200x200pks]]
![[Zeting:Shileau.png|200px]]
|silo, shileau
|silo, shileau
vifugl
|-
|-
![[Zeting:Socohueh.png|200x200pks]]
![[Zeting:Socohueh.png|200px]]
|sokowe, sokowi, socohueh
|sokowe, sokowi, socohueh
|-
|-
![[Zeting:Sopie.png|200x200pks]]
![[Zeting:Sopie.png|200px]]
|sopi, sopie
|sopi, sopie
|-
|-
![[Zeting:Tahnn.png|200x200pks]]
![[Zeting:Tahnn.png|200px]]
|tan, tahnn
|tan, tahnn
|-
|-
![[Zeting:Tuleh.png|200x200pks]]
![[Zeting:Tuleh.png|200px]]
|tulhe, tuljhe, tuhle, tuleh
|tulhe, tuljhe, tuhle, tuleh
|-
|-
![[Zeting:Hulou.jpg|200x200pks]]
![[Zeting:Hulou.jpg|200px]]
|ulu, huloue
|ulu, huloue
strig, strigo, strik, estrigue
strig, strigo, strik, estrigue
Line 203: Line 211:
pino, pihneau
pino, pihneau
|-
|-
![[Zeting:Joe.png|200x200pks]]
![[Zeting:Joe.png|200px]]
|xoe, khö, joe
|xoe, khö, joe
|}
|}
Line 212: Line 220:
!Nahmay
!Nahmay
|-
|-
![[Zeting:Acraipe.png|200x200pks]]
![[Zeting:Acraipe.png|200px]]
|akrép, acraipe
|akrép, acraipe
tersha, tersiah
tersha, tersiah
|-
|-
![[Zeting:Bagueh.png|200x200pks]]
![[Zeting:Bagueh.png|200px]]
|bagge, bague
|bagge, bague
<sup>†</sup>insékt, insecte
<sup>†</sup>insékt, insecte
|-
|-
![[Zeting:Grehnza.png|200x200pks]]
![[Zeting:Grehnza.png|200px]]
|grenza, grehnsa
|grenza, grehnsa
|-
|-
![[Zeting:Jutin.png|200x200pks]]
![[Zeting:Jutin.png|200px]]
|hüting, jutin
|hüting, jutin
<sup>†</sup>mjuzh, miouge
<sup>†</sup>mjuzh, miouge
|-
|-
![[Zeting:Yalacasie.png|200x200pks]]
![[Zeting:Yalacasie.png|200px]]
|jalakasi, yalacashie
|jalakasi, yalacashie
kaszalka, casialcah
kaszalka, casialcah
Line 233: Line 241:
raz
raz
|-
|-
![[Zeting:Flouture.jpg|356x356pks]]
![[Zeting:Flouture.jpg|356px]]
|kipepju, quipepioue
|kipepju, quipepioue
phlutür, flutur, flouture
phlutür, flutur, flouture
|-
|-
![[Zeting:Fourmie.jpg|200x200pks]]
![[Zeting:Fourmie.jpg|200px]]
|krigbagge, crigbagueh
|krigbagge, crigbagueh
inuri, ihnourie
inuri, ihnourie
Line 243: Line 251:
phurhmí, fourmie, furmi
phurhmí, fourmie, furmi
|-
|-
![[Zeting:Militah.jpg|200x200pks]]
![[Zeting:Militah.jpg|200px]]
|milita, melita, militah
|milita, melita, militah
|-
|-
![[Zeting:Nyocilpigue.png|200x200pks]]
![[Zeting:Nyocilpigue.png|200px]]
|<sup>†</sup>njotschilpiig, nyocilpigue
|luleschisko, loulesiscoh
luleschisko, loulesiscoh
<sup>†</sup>njotschilpiig, nyocilpigue
|-
|-
![[Zeting:Paliga.png|200x200pks]]
![[Zeting:Paliga.png|200px]]
|paliga
|paliga
<sup>†</sup>mukha, moujah
<sup>†</sup>mukha, moujah
|-
|-
![[Zeting:Taracanne.png|200x200pks]]
![[Zeting:Taracanne.png|200px]]
|tarakán, taracanne
|tarakán, taracanne
|-
|-
![[Zeting:Tihmircousse.png|200x200pks]]
![[Zeting:Tihmircousse.png|200px]]
|timirkuus, tihmircousse
|timirkuus, tihmircousse
|-
|-
![[Zeting:Behmyeh.png|200x200pks]]
![[Zeting:Behmyeh.png|200px]]
|vemie, vemjë, behmyeh
|vemie, vemjë, behmyeh
|-
![[Zeting:Pulgabage.jpg|мини]]
|pulga
|-
![[Zeting:Ŷ&ıňÿřı.jpg|sama=tjeales, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons|мини]]
|řjetınuřı, rjetfurmi
|-
![[Zeting:Nařeta.jpg|мини]]
|nařeta, nartå
|-
![[Zeting:Lern.jpg|мини]]
|lern
|-
![[Zeting:Čazrofaj.jpg|мини]]
|čazrofaj, ķasrofai
|-
![[Zeting:Rutıhutın.jpg|мини]]
|rutıhutın, inurihwin, ınuřıgyø
|-
![[Zeting:Žembage.jpg|мини]]
|ġababage, žembage
|}
|}


Line 269: Line 298:
!Nahmay
!Nahmay
|-
|-
![[Zeting:Ahmouspaie.jpg|200x200pks]]
![[Zeting:Ahmouspaie.jpg|200px]]
|amuspe, ahmouspaie
|amuspe, ahmouspaie
|-
|-
![[Zeting:Zaen2.png|200x200pks]]
![[Zeting:Zaen2.png|200px]]
|dzäng, zaen, ishadžaengdyr
|dzäng, zaen, ishadžaengdyr
|-
|-
![[Zeting:Goubcah.png|200x200pks]]
![[Zeting:Goubcah.png|200px]]
|glubka, goubcah
|glubka, goubcah
|-
|-
![[Zeting:Jegah.png|200x200pks]]
![[Zeting:Jegah.png|200px]]
|heega, jegah
|heega, jegah
|-
|-
![[Zeting:Magoja.png|200x200pks]]
![[Zeting:Magoja.png|200px]]
|magoha, magojah
|magoha, magojah
zvezdur
|-
|-
![[Zeting:Mayacah.jpg|200x200pks]]
![[Zeting:Mayacah.jpg|200px]]
|majaka, mayacah
|majaka, mayacah
|-
|-
![[Zeting:Palaynah.png|200x200pks]]
![[Zeting:Palaynah.png|200px]]
|palajna, palaynah
|palajna, palaynah
|-
|-
![[Zeting:Riousiah.png|200x200pks]]
![[Zeting:Riousiah.png|200px]]
|rjusha, riousiah
|rjusha, riousiah
|-
|-
![[Zeting:Siah.png|200x200pks]]
![[Zeting:Siah.png|200px]]
|sha, siah
|sha, siah
|-
|-
![[Zeting:Escualoh.png|200x200pks]]
![[Zeting:Escualoh.png|200px]]
|skwalo, escualoh, ßkÿalo
|skwalo, escualoh, ßkÿalo
|-
|-
![[Zeting:Huonioue.png|200x200pks]]
![[Zeting:Huonioue.png|200px]]
|wonju, huonioue
|wonju, huonioue
<sup>†</sup>kagjuu, cagyoue
<sup>†</sup>kagjuu, cagyoue
|-
|-
![[Zeting:Jarah.png|200x200pks]]
![[Zeting:Jarah.png|200px]]
|xagha, kharhá, jarah
|xagha, kharhá, jarah
|}
|}
Line 312: Line 342:
!Nahmay
!Nahmay
|-
|-
![[Zeting:Atecsie.jpg|200x200pks]]
![[Zeting:Atecsie.jpg|200px]]
|atekshi, atsekse, atecsie, urura
|atekshi, atsekse, atecsie
urura
|-
|-
![[Zeting:Ajih.png|200x200pks]]
![[Zeting:Ajih.png|200px]]
|akhí, ajih
|akhí, ajih
exe, ekse, ecsaie
exe, ekse, ecsaie
|-
|-
![[Zeting:Babah.png|200x200pks]]
![[Zeting:Babah.png|200px]]
|baba, babah
|baba, babah
<sup>†</sup>prhosk, froshk, frosque
<sup>†</sup>prhosk, froshk, frosque
|-
|-
![[Zeting:Brescah.png|200x200pks]]
![[Zeting:Brescah.png|200px]]
|breska, brescah
|breska, brescah
|-
|-
![[Zeting:Giabah.png|200x200pks]]
![[Zeting:Giabah.png|200px]]
|djaba, dzschaba, giabah
|djaba, dzschaba, giabah
|-
|-
![[Zeting:Giarpah.png|200x200pks]]
![[Zeting:Giarpah.png|200px]]
|dzscharper, giarpah
|dzscharper, giarpah
|-
|-
![[Zeting:Yirihnosse.png|200x200pks]]
![[Zeting:Yirihnosse.png|200px]]
|jirinós, yirihnosse
|jirinós, yirihnosse
|-
|-
![[Zeting:Cocoshilah.png|200x200pks]]
![[Zeting:Cocoshilah.png|200px]]
|kokósila, cocoshilah
|kokósila, cocoshilah
|}
|}
Line 344: Line 375:
!Nahmay
!Nahmay
|-
|-
![[Zeting:Protofouguelle.png|200x200pks]]
![[Zeting:Protofouguelle.png|200px]]
|protofugel, protofouguelle
|protofugel, protofouguelle
<sup>†</sup>dino, dihneau
<sup>†</sup>dino, dihneau
Line 354: Line 385:
!Nahmay
!Nahmay
|-
|-
![[Zeting:Maune.jpg|200x200pks]]
![[Zeting:Maune.jpg|200px]]
|mon, monn, maune
|mon, monn, maune
norhengest
norhengest
|-
|-
![[Zeting:Rioux.png|200x200pks]]
![[Zeting:Rioux.png|200px]]
|rju, rioux
|rju, rioux
|}
|}
<sup>† Afteau cotoh gamcoh aouh tabounne yocoue fouh heille nay tacque brouquehna.</sup>
<sup>† Afteau cotoh gamcoh aouh tabounne yocoue fouh heille nay tacque brouquehna.</sup>
[[Hjerneklaani:Dur]]
13

edits