Difference between revisions of "Brukdjin:Omar/nju"

From Vikoli
Jump to navigation Jump to search
mNo edit summary
No edit summary
Line 5: Line 5:
! colspan="3" rowspan="2" |
! colspan="3" rowspan="2" |
! colspan="4" |Nilepå
! colspan="4" |Nilepå
! colspan="2" |Lepå-Hamås
! colspan="4" |Lepå-Hamås
!Hamås
! colspan="4" |Hamås
! colspan="4" |Alvjól
! colspan="4" |Alvjól
! colspan="3" |Alvjól Hinå  
! colspan="3" |Alvjól Hinå  
Line 21: Line 21:
!P
!P
!S
!S
!L
!J
!P
!P
!S
!S
!L
!J
!P
!S
!S
!L
!L
Line 54: Line 59:
|/mʲ/
|/mʲ/
''mı''
''mı''
|<span style="color:silver">/ɱ/</span>
<span style="color:silver">''mjh''</span>
|
|
|<span style="color:silver">/ɱʲ/</span>
<span style="color:silver">''mjhı''</span>
|
|
|
|
|
Line 94: Line 106:
|/pʲ/
|/pʲ/
''pı''
''pı''
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Line 135: Line 152:
|/b/
|/b/
''b''
''b''
|/bʱ/
|<span style="color:silver">/bʱ/</span>
''bjh''
<span style="color:silver">''bjh''</span>
|
|<span style="color:silver">/ɓ/</span>
<span style="color:silver">''bp/pb''</span>
|/bʲ/
|/bʲ/
''bı''
''bı''
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Line 145: Line 168:
|/d/
|/d/
''d''
''d''
|
|<span style="color:silver">/dʱ/</span>
|
<span style="color:silver">''djh''</span>
|<span style="color:silver">/ɗ/</span>
<span style="color:silver">''dt/td''</span>
|/dʲ/
|/dʲ/
''dı''
''dı''
Line 160: Line 185:
|/ɡ/
|/ɡ/
''g''
''g''
|
|<span style="color:silver">/ɡʱ/</span>
|
<span style="color:silver">''gjh''</span>
|<span style="color:silver">/ɠ/</span>
<span style="color:silver">''ck/kc''</span>
|/ɡʲ/
|/ɡʲ/
''gı''
''gı''
|/ɢ/
|/ɢ/
''c''
''c''
|
|<span style="color:silver">/ɢʱ/</span>
|
<span style="color:silver">''cjh''</span>
|<span style="color:silver">/ʛ/</span>
<span style="color:silver">''gq/qg''</span>
|
|
|
|
Line 174: Line 203:
! rowspan="2" style="writing-mode: vertical-rl; text-orientation: sideways;" |Tsisch
! rowspan="2" style="writing-mode: vertical-rl; text-orientation: sideways;" |Tsisch
!U
!U
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Line 183: Line 217:
|/s/
|/s/
''s/ç/ß''
''s/ç/ß''
|
|<span style="color:silver">/sʰ/</span>
|
<span style="color:silver">''sjh''</span>
|<span style="color:silver">/sʼ/</span>
<span style="color:silver">''sz/zs''</span>
|/sʲ/
|/sʲ/
''sı''
''sı''
|/ʃ/
|/ʃ/
''sch''
''sch''
|
|<span style="color:silver">/ʃʰ/</span>
|
<span style="color:silver">''schjh''</span>
|<span style="color:silver">/ʃʼ/</span>
<span style="color:silver">''schsch''</span>
|/ʂ/
|/ʂ/
''sjzsch''
''sjzsch''
|<span style="color:silver">/ʂʰ/</span>
<span style="color:silver">''sjzschjh''</span>
|<span style="color:silver">/ʂʼ/</span>
<span style="color:silver">''sjzschsjzsch''</span>
|/ɕ/
''sh''
|<span style="color:silver">/ɕʰ/</span>
<span style="color:silver">''shjh''</span>
|<span style="color:silver">/ɕʼ/</span>
<span style="color:silver">''shsh''</span>
|
|
|
|
|/ɕ/
''sh''
|
|
|
|
Line 203: Line 249:
|
|
|
|
|
|-
!M
|
|
|
|
Line 208: Line 257:
|
|
|
|
|-
!M
|
|
|
|
Line 219: Line 266:
|/z/
|/z/
''z''
''z''
|
|<span style="color:silver">/zʱ/</span>
<span style="color:silver">''zjh''</span>
|
|
|/zʲ/
|/zʲ/
Line 225: Line 273:
|/ʒ/
|/ʒ/
''zsch''
''zsch''
|
|<span style="color:silver">/ʒʱ/</span>
<span style="color:silver">''zschjh''</span>
|
|
|/ʐ/
|/ʐ/
''jzsch''
''jzsch''
|
|<span style="color:silver">/ʐʱ/</span>
<span style="color:silver">''jzschjh''</span>
|
|
|/ʑ/
|/ʑ/
''zh''
''zh''
|
|<span style="color:silver">/ʑʱ/</span>
<span style="color:silver">''zhjh''</span>
|
|
|
|
Line 249: Line 300:
|/ɸ/
|/ɸ/
''f''
''f''
|
|<span style="color:silver">/ɸʰ/</span>
|
<span style="color:silver">''fjh''</span>
|
|<span style="color:silver">/ɸʼ/</span>
<span style="color:silver">''fv/vf''</span>
|<span style="color:silver">/ɸʲ/</span>
<span style="color:silver">''fı''</span>
|/f/
|/f/
''ph''
''ph''
|<span style="color:silver">/fʰ/</span>
<span style="color:silver">''phjh''</span>
|<span style="color:silver">/fʼ/</span>
<span style="color:silver">''phph''</span>
|/fʲ/
|/fʲ/
''phı''
''phı''
|/θ/
|/θ/
''th''
''th''
|<span style="color:silver">/θʰ/</span>
<span style="color:silver">''thjh''</span>
|<span style="color:silver">/θʼ/</span>
<span style="color:silver">''thth''</span>
|<span style="color:silver">/θʲ/</span>
<span style="color:silver">''thı''</span>
|
|
|
|
Line 270: Line 334:
|/ç/
|/ç/
''ch''
''ch''
|
|<span style="color:silver">/çʰ/</span>
|
<span style="color:silver">''chjh''</span>
|<span style="color:silver">/çʼ/</span>
<span style="color:silver">''chch''</span>
|/x/
|/x/
''kh''
''kh''
|
|<span style="color:silver">/xʰ/</span>
|
<span style="color:silver">''khjh''</span>
|
|<span style="color:silver">/xʼ/</span>
<span style="color:silver">''khkh''</span>
|<span style="color:silver">/xʲ/</span>
<span style="color:silver">''khı''</span>
|
|
|
|
Line 288: Line 357:
|/β/
|/β/
''bh''
''bh''
|<span style="color:silver">/βʱ/</span>
<span style="color:silver">''bhjh''</span>
|
|
|
|<span style="color:silver">/βʲ/</span>
|
<span style="color:silver">''bhı''</span>
|/v/
|/v/
''v''
''v''
|<span style="color:silver">/vʱ/</span>
<span style="color:silver">''vjh''</span>
|
|/vʲ/
|/vʲ/
''vı''
''vı''
|/ð/
|/ð/
''dh''
''dh''
|<span style="color:silver">/ðʱ/</span>
<span style="color:silver">''dhjh''</span>
|
|<span style="color:silver">/ðʲ/</span>
<span style="color:silver">''dhı''</span>
|
|
|
|
Line 309: Line 388:
|/ʝ/
|/ʝ/
''yh''
''yh''
|
|<span style="color:silver">/ʝʱ/</span>
<span style="color:silver">''yhjh''</span>
|
|
|/ɣ/
|/ɣ/
''gh''
''gh''
|<span style="color:silver">/ɣʱ/</span>
<span style="color:silver">''ghjh''</span>
|
|
|
|<span style="color:silver">/ɣʲ/</span>
|
<span style="color:silver">''ghı''</span>
|/ʁ ~ ʀ/
|/ʁ ~ ʀ/
''rh''
''rh''
|
|<span style="color:silver">/ʁʱ/</span>
<span style="color:silver">''rhjh''</span>
|
|
|/ʕ/
|/ʕ/
Line 326: Line 409:
! style="writing-mode: vertical-rl; text-orientation: sideways;" |Phlanka
! style="writing-mode: vertical-rl; text-orientation: sideways;" |Phlanka
!U
!U
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Line 360: Line 448:
! rowspan="2" style="writing-mode: vertical-rl; text-orientation: sideways;" |Tsisch
! rowspan="2" style="writing-mode: vertical-rl; text-orientation: sideways;" |Tsisch
!U
!U
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Line 404: Line 497:
|-
|-
!M
!M
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Line 413: Line 511:
|/d͡z/
|/d͡z/
''dz''
''dz''
|
|<span style="color:silver">/d͡zʱ/</span>
<span style="color:silver">''dzjh''</span>
|
|
|/d͡zʲ/
|/d͡zʲ/
Line 419: Line 518:
|/d͡ʒ/
|/d͡ʒ/
''dzsch''
''dzsch''
|
|<span style="color:silver">/d͡ʒʱ/</span>
<span style="color:silver">''dzchjh''</span>
|
|
|/ɖ͡ʐ/
|/ɖ͡ʐ/
''djzsch''
''djzsch''
|
|<span style="color:silver">/ɖ͡ʐʱ/</span>
<span style="color:silver">''djzschjh''</span>
|
|
|/d͡ʑ/
|/d͡ʑ/
''dzh''
''dzh''
|
|<span style="color:silver">/d͡ʑʱ/</span>
<span style="color:silver">''dzhjh''</span>
|
|
|
|
Line 441: Line 543:
! style="writing-mode: vertical-rl; text-orientation: sideways;" |Phlanka
! style="writing-mode: vertical-rl; text-orientation: sideways;" |Phlanka
!U
!U
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Line 474: Line 581:
! colspan="2" rowspan="2" style="writing-mode: vertical-rl; text-orientation: sideways;" |Sjanen
! colspan="2" rowspan="2" style="writing-mode: vertical-rl; text-orientation: sideways;" |Sjanen
!M
!M
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Line 509: Line 621:
|-
|-
!A
!A
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Line 544: Line 661:
! colspan="2" style="writing-mode: vertical-rl; text-orientation: sideways;" |Schlag
! colspan="2" style="writing-mode: vertical-rl; text-orientation: sideways;" |Schlag
!M
!M
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Line 576: Line 698:
|
|
|-
|-
! colspan="2" style="writing-mode: vertical-rl; text-orientation: sideways;" |Razkivå
! colspan="2" rowspan="2" style="writing-mode: vertical-rl; text-orientation: sideways;" |Razkivå
!M
!M
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Line 590: Line 717:
|
|
|/rʲ/
|/rʲ/
''rı/rrı''
''rı/rrı''  
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|-
!A
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|<span style="color:silver">/rˤ/</span>
<span style="color:silver">''rjh''</span>
|
|
|
|
|
|
|
Line 615: Line 779:
<td style="padding: 0px 20px;">
<td style="padding: 0px 20px;">
{| class="wikitable" style="margin: auto; text-align: center; width: 250px; table-layout: fixed; font-size:70%"
{| class="wikitable" style="margin: auto; text-align: center; width: 250px; table-layout: fixed; font-size:70%"
|+ Snano Sjazamm
|+Snano Sjazamm
!
!
! colspan="2" |Fyrå
! colspan="2" |Fyrå

Revision as of 23:00, 22 June 2025

Hanytro

Medzamtumám
Nilepå Lepå-Hamås Hamås Alvjól Alvjól Hinå Glossafyrå Krïschå Alvjól Krïschå Njhanjhi Glossånen Gorlunå Gorlobå
S L J P S L J P S L J P S L J P S L J S L J S L J S L J P S L J S S
Hana M /m/

m

/mʲ/

/ɱ/

mjh

/ɱʲ/

mjhı

/n/

n

/nʲ/

/ɲ/

ñ

/ŋ/

njh

Bamba U /p/

p

/pʰ/

pjh

/pʼ/

pb/bp

/pʲ/

/t/

t

/tʰ/

tjh

/tʼ/

td/dt

/tʲ/

/k/

k

/kʰ/

kjh

/kʼ/

kc/ck

/kʲ/

/q/

q

/qʰ/

qjh

/qʼ/

qg/gq

/ʔ/

qh

M /b/

b

/bʱ/

bjh

/ɓ/

bp/pb

/bʲ/

/d/

d

/dʱ/

djh

/ɗ/

dt/td

/dʲ/

/ɡ/

g

/ɡʱ/

gjh

/ɠ/

ck/kc

/ɡʲ/

/ɢ/

c

/ɢʱ/

cjh

/ʛ/

gq/qg

Phendo Tsisch U /s/

s/ç/ß

/sʰ/

sjh

/sʼ/

sz/zs

/sʲ/

/ʃ/

sch

/ʃʰ/

schjh

/ʃʼ/

schsch

/ʂ/

sjzsch

/ʂʰ/

sjzschjh

/ʂʼ/

sjzschsjzsch

/ɕ/

sh

/ɕʰ/

shjh

/ɕʼ/

shsh

M /z/

z

/zʱ/

zjh

/zʲ/

/ʒ/

zsch

/ʒʱ/

zschjh

/ʐ/

jzsch

/ʐʱ/

jzschjh

/ʑ/

zh

/ʑʱ/

zhjh

Tsisnaj U /ɸ/

f

/ɸʰ/

fjh

/ɸʼ/

fv/vf

/ɸʲ/

/f/

ph

/fʰ/

phjh

/fʼ/

phph

/fʲ/

phı

/θ/

th

/θʰ/

thjh

/θʼ/

thth

/θʲ/

thı

/ç/

ch

/çʰ/

chjh

/çʼ/

chch

/x/

kh

/xʰ/

khjh

/xʼ/

khkh

/xʲ/

khı

/ħ/

hh

/h/

h

M /β/

bh

/βʱ/

bhjh

/βʲ/

bhı

/v/

v

/vʱ/

vjh

/vʲ/

/ð/

dh

/ðʱ/

dhjh

/ðʲ/

dhı

/ʝ/

yh

/ʝʱ/

yhjh

/ɣ/

gh

/ɣʱ/

ghjh

/ɣʲ/

ghı

/ʁ ~ ʀ/

rh

/ʁʱ/

rhjh

/ʕ/

hjh

Phlanka U /ɬ/

ljh

Bamphendo Tsisch U /t͡s/

ts

/t͡sʰ/

tsjh

/t͡sʼ/

tsts

/t͡sʲ/

tsı

/t͡ʃ/

tsch

/t͡ʃʰ/

tschjh

/t͡ʃʼ/

tschtsch

/ʈ͡ʂ/

tsjzsch

/ʈ͡ʂʰ/

tsjzschjh

/ʈ͡ʂʼ/

tsjzschtsjzsch

/t͡ɕ/

tsh

/t͡ɕʰ/

tshjh

/t͡ɕʼ/

tshtsh

M /d͡z/

dz

/d͡zʱ/

dzjh

/d͡zʲ/

dzı

/d͡ʒ/

dzsch

/d͡ʒʱ/

dzchjh

/ɖ͡ʐ/

djzsch

/ɖ͡ʐʱ/

djzschjh

/d͡ʑ/

dzh

/d͡ʑʱ/

dzhjh

Phlanka U /t͡ɬ/

tljh

Sjanen M /l/

l

/lʲ/

/j/

j

/ɰ/

ÿ

A /ɫ/

lh

/ɥ/

jÿ

/w/

w/ÿ

Schlag M /ɾ/

r

/rʲ/

Razkivå M /r/

r/rr

/rʲ/

rı/rrı

A /rˤ/

rjh

S (snano) · L (lupht) · J (jidt) · P (palıát) · M (mitkoj) · U (unkoj) · A (andër)
Snano Sjazamm
Fyrå Melån Hinå
Obå /i/

i

/ʏ/

ü

/ɨ/

ï

/ɯ/

y

/u/

u

Melån /e/

e

/œ/

ö

/ə/

ë

/o/

o

Unå /æ/

ä

/a/

a

Pitkå Sjazamm
Fyrå Melån Hinå
Obå /iː/

ii

/yː/

üü

/uː/

uu

Melån /eː/

ee

/øː/

öö

/oː/

oo

Unå /æː/

ää

/aː/

aa

Hanalick Sjazamm
Fyrå Melån Hinå
Obå
Melån /ɔ̃/

õ

Unå /ɐ̃w̃/

ãÿ

/ɐ̃~ɑ̃/

ã