Difference between revisions of "Leksember 2024"
Jump to navigation
Jump to search
(→1s dag) |
(→2s dag) |
||
| Line 444: | Line 444: | ||
=== 2s dag === | === 2s dag === | ||
{| class=wikitable | {| class=wikitable | ||
! | ! colspan=2 | na !! kotoba !! riso !! imi os tatweba | ||
|- | |- | ||
| | | colspan=2 rowspan=4 | amushpe | ||
| ''' | | '''hiito''' | ||
| | | rowspan=3 | [[Zeting:Hiitospara.gif|100px]] | ||
| imi | | rowspan=3 | '''hiitospara''' | ||
spara na berk bruhk ''hiito'' ⛷️ au ni vjetka ''hiitovjetka'' na tsatain | |||
sk. ''hiitospara'' | |||
tk. ''hiito'' | |||
tk. ''hiitovjetka'' | |||
|- | |||
| '''hiitospara''' | |||
|- | |||
| '''hiitovjetka''' | |||
|- | |||
| '''mjekkaraida''' | |||
| [[Zeting:Mjekkaraida.gif|100px]] | |||
| spil bruhk heruusnen ka nai harzkki, maraz franklant au korealant spilena. | |||
|- | |||
| colspan=2 | brynte | |||
| '''yiisoji''' | |||
| [[Zeting:Yiisoji.mp4|100px]] | |||
| afto paš spiil '''yiisoji''' | |||
|- | |||
| style="border-right-color:transparent" | codex || ''yan'' | |||
| '''kıntamyah''' | |||
| style="background-color:#DDDDDD" | | |||
| 🎱 | |||
|- | |||
| colspan=2 rowspan=2 | dasti | |||
| '''umikaban''' | |||
| [[Zeting:Umikaban.jpg|100px]] | |||
| style="background-color:#DDDDDD" | | |||
|- | |||
| '''umiyiit''' | |||
| [[Zeting:Umiyiit.jpg|100px]] | |||
| iškat yiit kaban (kaban har umi inne) inne gormoi | |||
|- | |||
| colspan=2 | einèzma | |||
| '''kitang''' | |||
| [[Zeting:Kitang1.jpg|100px]] | |||
[[Zeting:Kitang2.webp|100px]] | |||
| ''sk''. suru jompanen ww. de raida per na bliti inje na braano ostatazma | |||
:na aalno: jompanen de joku suru | |||
(da kitangti de raida os slagynna fu arka!) | |||
|- | |||
| colspan=2 | gnařisu | |||
| '''ıškjeta''' | |||
| [[Zeting:Iškjeta.jpg|100px]] | |||
| style="background-color:#DDDDDD" | | |||
|- | |||
| colspan=2 rowspan=2 | madjik | |||
| '''saraqa''' | |||
| [[Zeting:Saraqa.jpg|100px]] | |||
| hei rmsaraqa au de se darè jing | |||
|- | |||
| '''slakmjah''' / '''haikjumjah''' | |||
| [[Zeting:Slakmjah.jpg|100px]] | |||
| style="background-color:#DDDDDD" | | |||
|- | |||
| colspan=2 rowspan=4 | mako | |||
| '''Antaca/Šlagca/Nasica Gas!''' | |||
| style="background-color:#DDDDDD" | | |||
| Hanu sa koske wil baj paš aja auto plu bistro, OS, žinsaj plu bistro | |||
|- | |||
| '''gas''' | |||
| [[Zeting:Gas.png|100px]] | |||
| ''Sk/Tk'' Maha auto plu bistro, via gozarnat Gas(Iň risu) | |||
|- | |||
| '''pentra''' | |||
| [[Zeting:Pentra1.png|100px]] | |||
[[Zeting:Pentra2.png|100px]] | |||
| ''Sk/Tk'' : Rajda iň kano pašara lumba pere bli jens na oban fu tacu pol os tumam os bereg | |||
|- | |||
| '''skliz''' | |||
| [[Zeting:Skliz1.png|100px]] | |||
[[Zeting:Skliz2.gif|100px]] | |||
| Aja auto iň oštro gunronen na narugi | |||
|- | |||
| colspan=2 rowspan=2 | murasaki | |||
| '''mjahslag''' | |||
| [[Zeting:Mjahslag.jpg|100px]] | |||
| rowspan=2 style="background-color:#DDDDDD" | | |||
|- | |||
| '''shakoshakoraida''' | |||
| [[Zeting:Shakoshakoraida.png|100px]] | |||
|- | |||
| colspan=2 | perigeljon | |||
| '''yītshilélei''' | |||
| [[Zeting:Yītshilélei.jpg|100px]] | |||
| ''tingko'' | |||
''lestedaj fu kaerfetropos.'' | |||
|- | |||
| colspan=2 rowspan=8 | salp | |||
| '''ampospah''' | |||
| rowspan=3 style="background-color:#DDDDDD" | | |||
| paksu raidafal, na ta ka har manhe zidonen osos ka tazzena akoterio, au spilzin mus iskat bai ka pospahti he mit andra bruktin - mus '''ampospah''' he. na pol, katai zidonen ampospahena anta impikatai spilzin made, men fansuka tsatain ruru. | |||
|- | |||
| '''impik''' | |||
| ine manhe totokofal, koske spilzin suru bra, sit in joku lasku, ka mahaklar malazesatai f sore. akotaltid, pas ka har letstur atai afto pik, in hel totoko - inzin har letmanhe '''impik'''. | |||
|- | |||
| '''impik fu spartønni''' | |||
| altin ka jamena na guirtin na klar har jamveht razine sebia. atai au jamtropos f jamveht bai we tin deki rastatu we nai. a na tak, jamveht nai altid na samatai selininzi rasbides hel tin. li jam plusmanhe jamveht na en flakka ka andra, sit afto flakka bidrati dertas made '''impik fu spartønni''' - ka mus tsatain oba jalakabaza f afto tin per tak ka afto tin dekitsati rastatu. | |||
|- | |||
| '''miahampospah''' | |||
| [[Zeting:Miahampospah.png|100px]] | |||
| jam ten zidonen, au spilzin har ni tuvatras ine en spilras per iskat ampospah he. mus it stur veht miah prapa kara, au miah skrungut na pitka baumpol zidonenklani made. pas sada tont impik per tont zidonen ka ampospahena, men awen plusmanhe impik deki sadena mit tsaleri spiltropos. grun afto raidafal simpel lerena per altosi men haste bli tsaleridai, manhezin dua '''miahampospah'''. | |||
|- | |||
| '''pospafsa''' | |||
| rowspan=3 style="background-color:#DDDDDD" | | |||
| koske ampospahena al zidonen ine ni tuvatras, haisa '''pospafsa'''. | |||
|- | |||
| '''pospah''' | |||
| li mellanpik fu spartønni f tin nai oba jalakabaza, sit tin nai deki rastatu - en flakka f tin spada, men jalakabaza ende uiskat tatu na pol, de tin spada na krungutlik tropos - tatu bli ilta, aparlik hel tin bliti sapahena pol made. manhetid, li pas gusio os slag tin obazon, na tak ka nai tatu ende - aftozin '''pospah''' tin, de afto '''pospahena''' pol made. | |||
|- | |||
| '''pospahdus''' | |||
| koske ampospahena al zidonen ine mono en tuvatras. hatia haste, graninzin fu miahampospah altid raziskat ampospah '''pospahdus'''. | |||
|- | |||
| '''zidampospah''' | |||
| [[Zeting:Zidampospah.png|100px]] | |||
| ampospahfal f suomilant, ka har tigau bruktin au laskururu. nai bruk miah, a bruk itzido per ampohspah tenni zidonen. na pol spilena n'agro - na munpol osos. al zidonen har jok lasku pokakena na kao, au tont lasku anta tak atai fu impik spilzin made. jam stur isaikaruru: spilzin mono deki in koske har tsatain goten impik. li taksan atai obabidesena, impikatai genspada nitengo made, au spilzin mus benspil razende, tsatain taksan goten impik sadenatsa made. ende neo raida, men bli plusauplus snakomena - vilti skoi '''zidampospah''' mitrio? | |||
|- | |||
| colspan=2 | stella | |||
| '''djindrigi''' | |||
| [[Zeting:Djindrigi.gif|100px]] | |||
| style="background-color:#DDDDDD" | | |||
|- | |||
| colspan=2 rowspan=9 style="border-bottom-color:transparent" | yan | |||
| '''aber''' | |||
| [[Zeting:Aber.png|100px]] | |||
| "da vasyegu", "davaı toıvo", "davaı anta", "da hadzı" | |||
|- | |||
| '''pak pak aber''' | |||
| [[Zeting:Pakpakaber.png|100px]] | |||
| style="background-color:#DDDDDD" | | |||
|- | |||
| '''kıtangskoola''' | |||
| style="background-color:#DDDDDD" | | |||
| skoola deʼ polskoola (1-6) | |||
|- | |||
| '''knugun''' | |||
| [[Zeting:Knugun.gif|100px]] | |||
| "tak thıste ka...", "zoldan tak men...", "warøı udatsı ka...:, "blın, usıkena", "blın, tak akotıe" | |||
ttb. | |||
* "knugun du skeksodan" (tak thıs ka du skeksodan grun du naı tatzedan na yokuyoku madeʼ) | |||
* "knugun skoola fu du" (tak thıs ka du mange svınnur men naı sørø nıltıng pr apu) | |||
lık koske du anse yalakamyahraıda ⚽ .. myah akotıe skınne ryet men deʼ.. BLINNN knugun yo | |||
|- | |||
| '''lumbaʼbıstrana''' | |||
| [[Zeting:Lumbaʼbıstrana.gif|100px]] | |||
| rowspan=2 style="background-color:#DDDDDD" | | |||
|- | |||
| '''nurkkıraıda''' | |||
| [[Zeting:Nurkkıraıda1.png|100px]] | |||
[[Zeting:Nurkkıraıda2.gif|100px]] | |||
|- | |||
| '''taʼun''' | |||
| [[Zeting:Taʼun.gif|100px]] | |||
| maha ka dekılasa na mıraı, nasnano kelt karı | |||
naka hengest du taʼun? | |||
un taʼun na hengest fu mahotdzın | |||
|- | |||
| '''taʼunbaksu''' | |||
| [[Zeting:Taʼunbaksu.gif|100px]] | |||
| style="background-color:#DDDDDD" | | |||
|- | |||
| '''tsanklaʼyııt''' / '''sıdrapospah''' | |||
| [[Zeting:Tsanklaʼyııt.png|100px]] | |||
| yııt tsanklaʼ 🩴 na sıdra 🥫 | |||
sıdra mus spara pr yıng | |||
|- | |||
| style="border-right-color:transparent" | yan || ''murasaki'' | |||
| '''at’a’mjah''' | |||
| [[Zeting:At’a’mjah.jpeg|100px]] | |||
| style="background-color:#DDDDDD" | | |||
|- | |||
| colspan=2 rowspan=3 | yerkishi | |||
| '''kinta''' | |||
| style="background-color:#DDDDDD" | | |||
| kinta ''sk'' gusho, royra tingra made mit ostrolik, kikilik tingra, lik veta | |||
du deki kinta ain ting mit veta, os mit yubi aven | |||
du deki kinta yokudzin per ping | |||
zo kinta imi royra os guxo (bistra/hidas egal) mit kiki ting | |||
|- | |||
| '''miakinta''' | |||
| [[Zeting:Miakinta.png|100px]] | |||
| rowspan=2 style="background-color:#DDDDDD" | | |||
|- | |||
| '''kintaveta''' | |||
| [[Zeting:Kintaveta.png|100px]] | |||
|} | |} | ||
Revision as of 00:43, 23 November 2025
Leksember 2024 hadjidan na Viossa Discordserver na julmuai (12sm) per maha neoko.
1s dag
2s dag
3s dag
| Mahena grun | Koto | Riso | Mahaklaar os tatoeba |
|---|---|---|---|
| Namae | kotoba her da | risonen | imi her da |
4s dag
| Mahena grun | Koto | Riso | Mahaklaar os tatoeba |
|---|---|---|---|
| Namae | kotoba her da | risonen | imi her da |
5s dag
| Mahena grun | Koto | Riso | Mahaklaar os tatoeba |
|---|---|---|---|
| Namae | kotoba her da | risonen | imi her da |
6s dag
| Mahena grun | Koto | Riso | Mahaklaar os tatoeba |
|---|---|---|---|
| Namae | kotoba her da | risonen | imi her da |
7s dag
| Mahena grun | Koto | Riso | Mahaklaar os tatoeba |
|---|---|---|---|
| Namae | kotoba her da | risonen | imi her da |
8s dag
| Mahena grun | Koto | Riso | Mahaklaar os tatoeba |
|---|---|---|---|
| Namae | kotoba her da | risonen | imi her da |
9s dag
| Mahena grun | Koto | Riso | Mahaklaar os tatoeba |
|---|---|---|---|
| Namae | kotoba her da | risonen | imi her da |
10s dag
| Mahena grun | Koto | Riso | Mahaklaar os tatoeba |
|---|---|---|---|
| Namae | kotoba her da | risonen | imi her da |
11s dag
| Mahena grun | Koto | Riso | Mahaklaar os tatoeba |
|---|---|---|---|
| Namae | kotoba her da | risonen | imi her da |
12s dag
| Mahena grun | Koto | Riso | Mahaklaar os tatoeba |
|---|---|---|---|
| Namae | kotoba her da | risonen | imi her da |
13s dag
| Mahena grun | Koto | Riso | Mahaklaar os tatoeba |
|---|---|---|---|
| Namae | kotoba her da | risonen | imi her da |
14s dag
| Mahena grun | Koto | Riso | Mahaklaar os tatoeba |
|---|---|---|---|
| Namae | kotoba her da | risonen | imi her da |
15s dag
| Mahena grun | Koto | Riso | Mahaklaar os tatoeba |
|---|---|---|---|
| Namae | kotoba her da | risonen | imi her da |
16s dag
| Mahena grun | Koto | Riso | Mahaklaar os tatoeba |
|---|---|---|---|
| Namae | kotoba her da | risonen | imi her da |
17s dag
| Mahena grun | Koto | Riso | Mahaklaar os tatoeba |
|---|---|---|---|
| Namae | kotoba her da | risonen | imi her da |
18s dag
| Mahena grun | Koto | Riso | Mahaklaar os tatoeba |
|---|---|---|---|
| Namae | kotoba her da | risonen | imi her da |
19s dag
| Mahena grun | Koto | Riso | Mahaklaar os tatoeba |
|---|---|---|---|
| Namae | kotoba her da | risonen | imi her da |
20s dag
| Mahena grun | Koto | Riso | Mahaklaar os tatoeba |
|---|---|---|---|
| Namae | kotoba her da | risonen | imi her da |
21s dag
| Mahena grun | Koto | Riso | Mahaklaar os tatoeba |
|---|---|---|---|
| Namae | kotoba her da | risonen | imi her da |
22s dag
| Mahena grun | Koto | Riso | Mahaklaar os tatoeba |
|---|---|---|---|
| Namae | kotoba her da | risonen | imi her da |
23s dag
| Mahena grun | Koto | Riso | Mahaklaar os tatoeba |
|---|---|---|---|
| Namae | kotoba her da | risonen | imi her da |
24s dag
| Mahena grun | Koto | Riso | Mahaklaar os tatoeba |
|---|---|---|---|
| Namae | kotoba her da | risonen | imi her da |
25s dag
| Mahena grun | Koto | Riso | Mahaklaar os tatoeba |
|---|---|---|---|
| Namae | kotoba her da | risonen | imi her da |
awen
| Mahena grun | Koto | Riso | Mahaklaar os tatoeba |
|---|---|---|---|
| Namae | kotoba her da | risonen | imi her da |