Difference between revisions of "Strela"

From Vikoli
Jump to navigation Jump to search
(Created page with "Strela miepie ke mahklar naruga na ke deki shkoi. Jam eksi strela na pashabad, au kjere na mjahveltabad. Inje afto zelehti, deki lesejena tumam fu strela. == Strela na pashab...")
 
(→‎Strela na pashabad: risonen fu fura au hina)
 
(3 intermediate revisions by 2 users not shown)
Line 1: Line 1:
Strela miepie ke mahklar naruga na ke deki shkoi. Jam eksi strela na pashabad, au kjere na mjahveltabad. Inje afto zelehti, deki lesejena tumam fu strela.
Strela miepie ke mahklar naruga na ke deki shkoi. Eksi strela na pashabad, au kjere na mjahveltabad, jam. Inje afto zelehti, deki lesejena tumam fu strela.


== Strela na pashabad ==
== Strela na pashabad ==


{| class="wikitable"
{| class="wikitable"
|+ Pashstrela
|-
! Risonen !!  Strela
! Risonen !!  Strela
|-
|-
Line 12: Line 10:
| ➡️ || migi
| ➡️ || migi
|-
|-
| (nil) || fura
| ⬅️🚶 || fura
|-
|-
| (nil) || hina
| 🚶➡️ || hina
|-
|-
| ⬆️ || oba
| ⬆️ || oba
Line 23: Line 21:
== Strela na mjahveltabad ==
== Strela na mjahveltabad ==


Mjahveltstrela deki sejena inje streladvaima au inje karta. Mus konfusenanai "sot" (strela) au "søt" (smak).
Mjahveltstrela deki sejena inje streladvaima au inje karta, au mange namae na chigau pash jam. Mus konfusenanai "sot" (strela) au "søt" (smak).


{| class="wikitable"
{| class="wikitable"
|+ Mjahveltstrela
|-
! Risonen !!  Strela
! Risonen !!  Strela
|-
|-
| ⬆️ || nøt, nord, nort
| ⬆️ || nyyt, nort,  nord, nørd
|-
|-
| ⬇️ || sød, sot, sud
| ⬇️ || syyd, sot, suud, sud, sott, suut
|-
|-
| ⬅️ || ast, vosøt, vest
| ⬅️ || ast, vost, vest
|-
|-
| ➡️ || veist, ist, est, yst
| ➡️ || vejst, iist, est, ist, yst, öst
|}
|}

Latest revision as of 21:04, 23 January 2023

Strela miepie ke mahklar naruga na ke deki shkoi. Eksi strela na pashabad, au kjere na mjahveltabad, jam. Inje afto zelehti, deki lesejena tumam fu strela.

Strela na pashabad

Risonen Strela
⬅️ lyeva
➡️ migi
⬅️🚶 fura
🚶➡️ hina
⬆️ oba
⬇️ unna

Strela na mjahveltabad

Mjahveltstrela deki sejena inje streladvaima au inje karta, au mange namae na chigau pash jam. Mus konfusenanai "sot" (strela) au "søt" (smak).

Risonen Strela
⬆️ nyyt, nort, nord, nørd
⬇️ syyd, sot, suud, sud, sott, suut
⬅️ ast, vost, vest
➡️ vejst, iist, est, ist, yst, öst