(6 intermediate revisions by the same user not shown)
Line 1: Line 1:
Jā, alďin! Un Moniriďaďin. Un es en khawarikhun oňa, un har dhen-nana thoši fu ergo, å un hanubhra Aŋlossa, Ivrossa, au Rosossa.
Jā, alďin! Un Lythďin. Un es en khawarikhun oňa, un har dhen-n¬a thoši fu ergo, å un hanubhyra Aŋlossa, Ivrossa, å Rosossa.


== Nï zam å khaku ==
== Nï zam å khaku ==
=== Mitzam ===
=== Mitzam ===
Afto skalla har ǩheredhen-thre mitzam iňe nï hovornï:
Afto skalla har ǩheredhen-thyre mitzam iňe nï hovornï:


{| class="wikitable"
{| class="wikitable"
! rowspan="2" | !! rowspan="2" | Lepa !! rowspan="2" | Hammas !! rowspan="2" | Alvjol !! colspan="2" | Phaľaťi !! rowspan="2" | Ŋaŋi !! rowspan="2" | Dhanŋaŋi
! rowspan="2" | !! rowspan="2" | Lepa !! rowspan="2" | Hammas !! rowspan="2" | Alvjol !! colspan="2" | Phaľaťi !! rowspan="2" | Ŋaŋi !! rowspan="2" | Dh¬ŋaŋi
|-
|-
! S-lik !! H-lik
! S-lik !! H-lik
|-
|-
! Hana
! H¬a
| m || || n || colspan="2" | ɲ ⟨ň⟩ || ŋ ||
| m || || n || colspan="2" | ɲ ⟨ň⟩ || ŋ ||
|-
|-
Line 22: Line 22:
| ɸ β ⟨f/ph v/bh⟩ || θ ð ⟨th dh⟩ || s z || ʃ ʒ ⟨š ž⟩ || ç ʝ ⟨x/ǩh ǧh⟩ || x ɣ ⟨kh gh⟩ || χ h ⟨qh h⟩
| ɸ β ⟨f/ph v/bh⟩ || θ ð ⟨th dh⟩ || s z || ʃ ʒ ⟨š ž⟩ || ç ʝ ⟨x/ǩh ǧh⟩ || x ɣ ⟨kh gh⟩ || χ h ⟨qh h⟩
|-
|-
! Hanselbazam
! H¬selbazam
| ʍ w ⟨ƕ w⟩ ||  || l || colspan="2" | j ʎ ⟨j ľ⟩ || || ʀ ⟨r⟩
| ʍ w ⟨ƕ w⟩ ||  || l || colspan="2" | j ʎ ⟨j ľ⟩ || || ʀ ⟨r⟩
|}
|}
Line 30: Line 30:


=== Selbazam ===
=== Selbazam ===
Afto skalla har dhen-ǩhere selbazam iňe nï hovornï:
Afto skalla har dhen-n¬a selbazam iňe nï hovornï:


{| class="wikitable"
{| class="wikitable"
! !! Fura !! Mellan !! Hina
! !! Fura !! Mell¬ !! Hina
|-
|-
! Oba
! Oba
| i iː y ⟨i ī ü⟩ || ɨ ⟨ï⟩ || u uː ⟨u ū⟩
| i iː y ⟨i ī ü⟩ || ɨ ⟨ï⟩ || u uː ⟨u ū⟩
|-
|-
! Obamellan
! Obamell¬
| e eː ø ⟨e ē ö⟩ || || o
| e eː ø ⟨e ē ö⟩ || || ɤ o oː ⟨ë o ō⟩
|-
|-
! Obamellan
! Mell¬
| || ə ⟨ë⟩ ||
| || ə ⟨y⟩ ||
|-
|-
! Uňamellan
! Uňamell¬
| ɛ ⟨ä⟩ || || ɔ ⟨å⟩
| ɛ ⟨ä⟩ || || ɔ ⟨å⟩
|-
|-
! Uňa
! Uňa
| || a aː ⟨a ā⟩ ||
| || a aː ⟨a ā⟩ ||
|}
=== Ťigå khirä ===
Afto skalla har thyre ťigå khirä iňe nï khakuthyropos:
{| class="wikitable"
! Khirä !! Zamthyropos
|-
| & || /et~eːt~ɛt/
|-
| @ || /at~aːt/
|-
| ¬ || /an~aːn/
|}
|}

Latest revision as of 15:38, 21 August 2025

Jā, alďin! Un Lythďin. Un es en khawarikhun oňa, un har dhen-n¬a thoši fu ergo, å un hanubhyra Aŋlossa, Ivrossa, å Rosossa.

Nï zam å khaku

Mitzam

Afto skalla har ǩheredhen-thyre mitzam iňe nï hovornï:

Lepa Hammas Alvjol Phaľaťi Ŋaŋi Dh¬ŋaŋi
S-lik H-lik
H¬a m n ɲ ⟨ň⟩ ŋ
Bhamba p pʼ b ⟨p pp b⟩ t tʼ d ⟨t tt d⟩ c cʼ ɟ ⟨ǩ ǩǩ ǧ⟩ k kʼ g ⟨k kk g⟩ q qʼ ⟨q qq⟩
Bhambafendo t͡s t͡sʼ ⟨c cc⟩ t͡ʃ t͡ʃʼ d͡ʒ ⟨ť ťť ď⟩
Fendo ɸ β ⟨f/ph v/bh⟩ θ ð ⟨th dh⟩ s z ʃ ʒ ⟨š ž⟩ ç ʝ ⟨x/ǩh ǧh⟩ x ɣ ⟨kh gh⟩ χ h ⟨qh h⟩
H¬selbazam ʍ w ⟨ƕ w⟩ l j ʎ ⟨j ľ⟩ ʀ ⟨r⟩
  • /p b t d c ɟ k g/ ⟨p b t d ǩ ǧ k g⟩ iňe haďi fu khotoba es /ɸ β θ ð ç ʝ x ɣ/ ⟨ph bh th dh ǩh ǧh kh gh⟩
  • /pʼ tʼ cʼ kʼ/ iňe haďi fu khotoba sama /p t c k/ dher.

Selbazam

Afto skalla har dhen-n¬a selbazam iňe nï hovornï:

Fura Mell¬ Hina
Oba i iː y ⟨i ī ü⟩ ɨ ⟨ï⟩ u uː ⟨u ū⟩
Obamell¬ e eː ø ⟨e ē ö⟩ ɤ o oː ⟨ë o ō⟩
Mell¬ ə ⟨y⟩
Uňamell¬ ɛ ⟨ä⟩ ɔ ⟨å⟩
Uňa a aː ⟨a ā⟩

Ťigå khirä

Afto skalla har thyre ťigå khirä iňe nï khakuthyropos:

Khirä Zamthyropos
& /et~eːt~ɛt/
@ /at~aːt/
¬ /an~aːn/