Difference between revisions of "Brukdjin:Omar/nju"

no edit summary
mNo edit summary
No edit summary
Line 5: Line 5:
! colspan="3" rowspan="2" |
! colspan="3" rowspan="2" |
! colspan="4" |Nilepå
! colspan="4" |Nilepå
! colspan="2" |Lepå-Hamås
! colspan="4" |Lepå-Hamås
!Hamås
! colspan="4" |Hamås
! colspan="4" |Alvjól
! colspan="4" |Alvjól
! colspan="3" |Alvjól Hinå  
! colspan="3" |Alvjól Hinå  
Line 21: Line 21:
!P
!P
!S
!S
!L
!J
!P
!P
!S
!S
!L
!J
!P
!S
!S
!L
!L
Line 54: Line 59:
|/mʲ/
|/mʲ/
''mı''
''mı''
|<span style="color:silver">/ɱ/</span>
<span style="color:silver">''mjh''</span>
|
|
|<span style="color:silver">/ɱʲ/</span>
<span style="color:silver">''mjhı''</span>
|
|
|
|
|
Line 94: Line 106:
|/pʲ/
|/pʲ/
''pı''
''pı''
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Line 135: Line 152:
|/b/
|/b/
''b''
''b''
|/bʱ/
|<span style="color:silver">/bʱ/</span>
''bjh''
<span style="color:silver">''bjh''</span>
|
|<span style="color:silver">/ɓ/</span>
<span style="color:silver">''bp/pb''</span>
|/bʲ/
|/bʲ/
''bı''
''bı''
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Line 145: Line 168:
|/d/
|/d/
''d''
''d''
|
|<span style="color:silver">/dʱ/</span>
|
<span style="color:silver">''djh''</span>
|<span style="color:silver">/ɗ/</span>
<span style="color:silver">''dt/td''</span>
|/dʲ/
|/dʲ/
''dı''
''dı''
Line 160: Line 185:
|/ɡ/
|/ɡ/
''g''
''g''
|
|<span style="color:silver">/ɡʱ/</span>
|
<span style="color:silver">''gjh''</span>
|<span style="color:silver">/ɠ/</span>
<span style="color:silver">''ck/kc''</span>
|/ɡʲ/
|/ɡʲ/
''gı''
''gı''
|/ɢ/
|/ɢ/
''c''
''c''
|
|<span style="color:silver">/ɢʱ/</span>
|
<span style="color:silver">''cjh''</span>
|<span style="color:silver">/ʛ/</span>
<span style="color:silver">''gq/qg''</span>
|
|
|
|
Line 174: Line 203:
! rowspan="2" style="writing-mode: vertical-rl; text-orientation: sideways;" |Tsisch
! rowspan="2" style="writing-mode: vertical-rl; text-orientation: sideways;" |Tsisch
!U
!U
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Line 183: Line 217:
|/s/
|/s/
''s/ç/ß''
''s/ç/ß''
|
|<span style="color:silver">/sʰ/</span>
|
<span style="color:silver">''sjh''</span>
|<span style="color:silver">/sʼ/</span>
<span style="color:silver">''sz/zs''</span>
|/sʲ/
|/sʲ/
''sı''
''sı''
|/ʃ/
|/ʃ/
''sch''
''sch''
|
|<span style="color:silver">/ʃʰ/</span>
|
<span style="color:silver">''schjh''</span>
|<span style="color:silver">/ʃʼ/</span>
<span style="color:silver">''schsch''</span>
|/ʂ/
|/ʂ/
''sjzsch''
''sjzsch''
|<span style="color:silver">/ʂʰ/</span>
<span style="color:silver">''sjzschjh''</span>
|<span style="color:silver">/ʂʼ/</span>
<span style="color:silver">''sjzschsjzsch''</span>
|/ɕ/
''sh''
|<span style="color:silver">/ɕʰ/</span>
<span style="color:silver">''shjh''</span>
|<span style="color:silver">/ɕʼ/</span>
<span style="color:silver">''shsh''</span>
|
|
|
|
|/ɕ/
''sh''
|
|
|
|
Line 203: Line 249:
|
|
|
|
|
|-
!M
|
|
|
|
Line 208: Line 257:
|
|
|
|
|-
!M
|
|
|
|
Line 219: Line 266:
|/z/
|/z/
''z''
''z''
|
|<span style="color:silver">/zʱ/</span>
<span style="color:silver">''zjh''</span>
|
|
|/zʲ/
|/zʲ/
Line 225: Line 273:
|/ʒ/
|/ʒ/
''zsch''
''zsch''
|
|<span style="color:silver">/ʒʱ/</span>
<span style="color:silver">''zschjh''</span>
|
|
|/ʐ/
|/ʐ/
''jzsch''
''jzsch''
|
|<span style="color:silver">/ʐʱ/</span>
<span style="color:silver">''jzschjh''</span>
|
|
|/ʑ/
|/ʑ/
''zh''
''zh''
|
|<span style="color:silver">/ʑʱ/</span>
<span style="color:silver">''zhjh''</span>
|
|
|
|
Line 249: Line 300:
|/ɸ/
|/ɸ/
''f''
''f''
|
|<span style="color:silver">/ɸʰ/</span>
|
<span style="color:silver">''fjh''</span>
|
|<span style="color:silver">/ɸʼ/</span>
<span style="color:silver">''fv/vf''</span>
|<span style="color:silver">/ɸʲ/</span>
<span style="color:silver">''fı''</span>
|/f/
|/f/
''ph''
''ph''
|<span style="color:silver">/fʰ/</span>
<span style="color:silver">''phjh''</span>
|<span style="color:silver">/fʼ/</span>
<span style="color:silver">''phph''</span>
|/fʲ/
|/fʲ/
''phı''
''phı''
|/θ/
|/θ/
''th''
''th''
|<span style="color:silver">/θʰ/</span>
<span style="color:silver">''thjh''</span>
|<span style="color:silver">/θʼ/</span>
<span style="color:silver">''thth''</span>
|<span style="color:silver">/θʲ/</span>
<span style="color:silver">''thı''</span>
|
|
|
|
Line 270: Line 334:
|/ç/
|/ç/
''ch''
''ch''
|
|<span style="color:silver">/çʰ/</span>
|
<span style="color:silver">''chjh''</span>
|<span style="color:silver">/çʼ/</span>
<span style="color:silver">''chch''</span>
|/x/
|/x/
''kh''
''kh''
|
|<span style="color:silver">/xʰ/</span>
|
<span style="color:silver">''khjh''</span>
|
|<span style="color:silver">/xʼ/</span>
<span style="color:silver">''khkh''</span>
|<span style="color:silver">/xʲ/</span>
<span style="color:silver">''khı''</span>
|
|
|
|
Line 288: Line 357:
|/β/
|/β/
''bh''
''bh''
|<span style="color:silver">/βʱ/</span>
<span style="color:silver">''bhjh''</span>
|
|
|
|<span style="color:silver">/βʲ/</span>
|
<span style="color:silver">''bhı''</span>
|/v/
|/v/
''v''
''v''
|<span style="color:silver">/vʱ/</span>
<span style="color:silver">''vjh''</span>
|
|/vʲ/
|/vʲ/
''vı''
''vı''
|/ð/
|/ð/
''dh''
''dh''
|<span style="color:silver">/ðʱ/</span>
<span style="color:silver">''dhjh''</span>
|
|<span style="color:silver">/ðʲ/</span>
<span style="color:silver">''dhı''</span>
|
|
|
|
Line 309: Line 388:
|/ʝ/
|/ʝ/
''yh''
''yh''
|
|<span style="color:silver">/ʝʱ/</span>
<span style="color:silver">''yhjh''</span>
|
|
|/ɣ/
|/ɣ/
''gh''
''gh''
|<span style="color:silver">/ɣʱ/</span>
<span style="color:silver">''ghjh''</span>
|
|
|
|<span style="color:silver">/ɣʲ/</span>
|
<span style="color:silver">''ghı''</span>
|/ʁ ~ ʀ/
|/ʁ ~ ʀ/
''rh''
''rh''
|
|<span style="color:silver">/ʁʱ/</span>
<span style="color:silver">''rhjh''</span>
|
|
|/ʕ/
|/ʕ/
Line 326: Line 409:
! style="writing-mode: vertical-rl; text-orientation: sideways;" |Phlanka
! style="writing-mode: vertical-rl; text-orientation: sideways;" |Phlanka
!U
!U
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Line 360: Line 448:
! rowspan="2" style="writing-mode: vertical-rl; text-orientation: sideways;" |Tsisch
! rowspan="2" style="writing-mode: vertical-rl; text-orientation: sideways;" |Tsisch
!U
!U
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Line 404: Line 497:
|-
|-
!M
!M
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Line 413: Line 511:
|/d͡z/
|/d͡z/
''dz''
''dz''
|
|<span style="color:silver">/d͡zʱ/</span>
<span style="color:silver">''dzjh''</span>
|
|
|/d͡zʲ/
|/d͡zʲ/
Line 419: Line 518:
|/d͡ʒ/
|/d͡ʒ/
''dzsch''
''dzsch''
|
|<span style="color:silver">/d͡ʒʱ/</span>
<span style="color:silver">''dzchjh''</span>
|
|
|/ɖ͡ʐ/
|/ɖ͡ʐ/
''djzsch''
''djzsch''
|
|<span style="color:silver">/ɖ͡ʐʱ/</span>
<span style="color:silver">''djzschjh''</span>
|
|
|/d͡ʑ/
|/d͡ʑ/
''dzh''
''dzh''
|
|<span style="color:silver">/d͡ʑʱ/</span>
<span style="color:silver">''dzhjh''</span>
|
|
|
|
Line 441: Line 543:
! style="writing-mode: vertical-rl; text-orientation: sideways;" |Phlanka
! style="writing-mode: vertical-rl; text-orientation: sideways;" |Phlanka
!U
!U
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Line 474: Line 581:
! colspan="2" rowspan="2" style="writing-mode: vertical-rl; text-orientation: sideways;" |Sjanen
! colspan="2" rowspan="2" style="writing-mode: vertical-rl; text-orientation: sideways;" |Sjanen
!M
!M
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Line 509: Line 621:
|-
|-
!A
!A
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Line 544: Line 661:
! colspan="2" style="writing-mode: vertical-rl; text-orientation: sideways;" |Schlag
! colspan="2" style="writing-mode: vertical-rl; text-orientation: sideways;" |Schlag
!M
!M
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Line 576: Line 698:
|
|
|-
|-
! colspan="2" style="writing-mode: vertical-rl; text-orientation: sideways;" |Razkivå
! colspan="2" rowspan="2" style="writing-mode: vertical-rl; text-orientation: sideways;" |Razkivå
!M
!M
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Line 590: Line 717:
|
|
|/rʲ/
|/rʲ/
''rı/rrı''
''rı/rrı''  
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|-
!A
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|<span style="color:silver">/rˤ/</span>
<span style="color:silver">''rjh''</span>
|
|
|
|
|
|
|
Line 615: Line 779:
<td style="padding: 0px 20px;">
<td style="padding: 0px 20px;">
{| class="wikitable" style="margin: auto; text-align: center; width: 250px; table-layout: fixed; font-size:70%"
{| class="wikitable" style="margin: auto; text-align: center; width: 250px; table-layout: fixed; font-size:70%"
|+ Snano Sjazamm
|+Snano Sjazamm
!
!
! colspan="2" |Fyrå
! colspan="2" |Fyrå
235

edits