Moniridia

Joined 9 March 2025
m
no edit summary
mNo edit summary
mNo edit summary
Line 1: Line 1:
Jā, alďin! Un Lythďin. Un es en khawarikhun oňa, un har dhen-nana thoši fu ergo, å un hanubhyra Aŋlossa, Ivrossa, å Rosossa.
Jā, alďin! Un Lythďin. Un es en khawarikhun oňa, un har dhen-n¬a thoši fu ergo, å un hanubhyra Aŋlossa, Ivrossa, å Rosossa.


== Nï zam å khaku ==
== Nï zam å khaku ==
Line 6: Line 6:


{| class="wikitable"
{| class="wikitable"
! rowspan="2" | !! rowspan="2" | Lepa !! rowspan="2" | Hammas !! rowspan="2" | Alvjol !! colspan="2" | Phaľaťi !! rowspan="2" | Ŋaŋi !! rowspan="2" | Dhanŋaŋi
! rowspan="2" | !! rowspan="2" | Lepa !! rowspan="2" | Hammas !! rowspan="2" | Alvjol !! colspan="2" | Phaľaťi !! rowspan="2" | Ŋaŋi !! rowspan="2" | Dh¬ŋaŋi
|-
|-
! S-lik !! H-lik
! S-lik !! H-lik
|-
|-
! Hana
! H¬a
| m || || n || colspan="2" | ɲ ⟨ň⟩ || ŋ ||
| m || || n || colspan="2" | ɲ ⟨ň⟩ || ŋ ||
|-
|-
Line 22: Line 22:
| ɸ β ⟨f/ph v/bh⟩ || θ ð ⟨th dh⟩ || s z || ʃ ʒ ⟨š ž⟩ || ç ʝ ⟨x/ǩh ǧh⟩ || x ɣ ⟨kh gh⟩ || χ h ⟨qh h⟩
| ɸ β ⟨f/ph v/bh⟩ || θ ð ⟨th dh⟩ || s z || ʃ ʒ ⟨š ž⟩ || ç ʝ ⟨x/ǩh ǧh⟩ || x ɣ ⟨kh gh⟩ || χ h ⟨qh h⟩
|-
|-
! Hanselbazam
! H¬selbazam
| ʍ w ⟨ƕ w⟩ ||  || l || colspan="2" | j ʎ ⟨j ľ⟩ || || ʀ ⟨r⟩
| ʍ w ⟨ƕ w⟩ ||  || l || colspan="2" | j ʎ ⟨j ľ⟩ || || ʀ ⟨r⟩
|}
|}
Line 30: Line 30:


=== Selbazam ===
=== Selbazam ===
Afto skalla har dhen-nana selbazam iňe nï hovornï:
Afto skalla har dhen-n¬a selbazam iňe nï hovornï:


{| class="wikitable"
{| class="wikitable"
! !! Fura !! Mellan !! Hina
! !! Fura !! Mell¬ !! Hina
|-
|-
! Oba
! Oba
| i iː y ⟨i ī ü⟩ || ɨ ⟨ï⟩ || u uː ⟨u ū⟩
| i iː y ⟨i ī ü⟩ || ɨ ⟨ï⟩ || u uː ⟨u ū⟩
|-
|-
! Obamellan
! Obamell¬
| e eː ø ⟨e ē ö⟩ || || ɤ o oː ⟨ë o ō⟩
| e eː ø ⟨e ē ö⟩ || || ɤ o oː ⟨ë o ō⟩
|-
|-
! Obamellan
! Mell¬
| || ə ⟨y⟩ ||
| || ə ⟨y⟩ ||
|-
|-
! Uňamellan
! Uňamell¬
| ɛ ⟨ä⟩ || || ɔ ⟨å⟩
| ɛ ⟨ä⟩ || || ɔ ⟨å⟩
|-
|-
! Uňa
! Uňa
| || a aː ⟨a ā⟩ ||
| || a aː ⟨a ā⟩ ||
|}
=== Ťigå khirä ===
Afto skalla har thyre ťigå khirä iňe nï khakuthyropos:
{| class="wikitable"
! Khirä !! Zamthyropos
|-
| & || /et~ɛt/
|-
| @ || /at/
|-
| ¬ || /an/
|}
|}
21

edits