Difference between revisions of "Brukdjin:Omar/nju"
No edit summary |
|||
| Line 2: | Line 2: | ||
== Gåvórphall == | == Gåvórphall == | ||
Jamm trej Tropos per hany na Njugåvór: | Jamm trej Tropos per hany å kjhaky na Njugåvór: | ||
=== Sönjhpingtro === | === Sönjhpingtro === | ||
| Line 14: | Line 14: | ||
<blockquote>Vichti: Afto trej Tropos naj hell tscherenå, phstotså plus na Tropospheri. Kjhakynå dektıi kjhakenå na brhük mikavå Atáj ph'Höphlizmå.</blockquote> | <blockquote>Vichti: Afto trej Tropos naj hell tscherenå, phstotså plus na Tropospheri. Kjhakynå dektıi kjhakenå na brhük mikavå Atáj ph'Höphlizmå.</blockquote> | ||
{| class="wikitable mw-collapsible mw-collapsed" | |||
|+Nejokjhirájn mono brhükenå na Biblåtro | |||
!Biblå | |||
!Sönjhping | |||
!MZA | |||
!Implå | |||
|- | |||
|ǽ | |||
|''á'' + ''ë'' | |||
|/ˈa.ə/ | |||
| | |||
|- | |||
|æ̈ | |||
|''a'' + ''ë'' os ''å'' + ''ë'' | |||
|/ɐə̯/ | |||
| | |||
|- | |||
|æ̃ | |||
|''ã'' + ''ë'' | |||
|/ɐ̃ɪ̯̃/ | |||
| | |||
|- | |||
|ꜽ́ | |||
|''á'' + ''y'' | |||
|/ˈa.ɯ/ | |||
| | |||
|- | |||
|ꜽ̈ | |||
|''a'' + ''ÿ'' | |||
|/ɐʊ̯/ | |||
| | |||
|- | |||
|ꜽ̃ | |||
|''ã'' + ''ÿ'' | |||
|/ɐ̃ʊ̯̃/ | |||
| | |||
|- | |||
|ȷ | |||
|''j'' | |||
|— | |||
| | |||
|- | |||
|ŋ | |||
|''ng'' os ''njh'' | |||
|/ŋ/ | |||
| | |||
|- | |||
|œ́ | |||
|''ó'' + ''ë'' | |||
|/ˈo.ə/ | |||
| | |||
|- | |||
|œ̈ | |||
|''o'' + ''ë'' | |||
|/ʊə̯/ | |||
| | |||
|- | |||
|œ̃ | |||
|''õ'' + ''ë'' | |||
|/ʊ̃ɪ̯̃/ | |||
| | |||
|- | |||
|ꝛ | |||
|''r'' os ''rh'' | |||
|/ɐ̯/ | |||
| | |||
|- | |||
|ſ | |||
|''s'' | |||
|/s/ | |||
| | |||
|- | |||
|ᵫ́ | |||
|''ú'' + ''ë'' os ''ý'' + ''ë'' | |||
|/ˈu.ə/ | |||
| | |||
|- | |||
|ᵫ̈ | |||
|''u'' + ''ë'' os ''y'' + ''ë'' | |||
|/ʊə̯/ | |||
| | |||
|} | |||
== Kjhakytro == | |||
Njugåvór nasnán kjhakenå brhükjå Latinkjhaky, a Kiríl–, Hjharåbkjhaky os andrå Kjhakyphall awën laki. Afto Zelekhti pluschutschu na lethbrhükenåno, andrå Phall plusajlung å n'Udatshi. | |||
=== Alphakrunn === | |||
{| class="wikitable" | |||
|+ | |||
!Latin | |||
!Kiríl | |||
!Hjharåb | |||
!Kana | |||
!Hangul | |||
!MZA | |||
! rowspan="20" | | |||
!Latin | |||
!Kiríl | |||
!Hjharåb | |||
!Kana | |||
!Hangul | |||
!MZA | |||
|- | |||
|A a | |||
|А а | |||
|أ | |||
|あ/ア | |||
| | |||
| | |||
|O o | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|Ä ä | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|Ö ö | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|Ã ã | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|Õ õ | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|B b | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|P p | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|C c | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|Q q | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|D d | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|R r | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|E e | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|S s | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|Ë ë | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|T t | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|F f | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|U u | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|G g | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|Ü ü | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|H h | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|V v | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|I i | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|W w | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|Ï ï | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|Y y | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|J j | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|Z z | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|K k | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|ç | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|L l | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|ı | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|M m | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|ß | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|N n | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|ÿ | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|Ñ ñ | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|' | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|} | |||
== Hanytro == | == Hanytro == | ||
Revision as of 20:34, 24 June 2025
J'aldzhinn! Znakomenå'n na phanmanjhë Namáj, hajsåkinë'k Khaÿtshi, Njuwu, Ohm, Omi, Omar, Caille, Ž̐˞, 🥛😈, os-os. Potjhulådann'n na Viservåm na 27s Julmÿajå, 2020 å vjossådzhinblidann'n na 22s Usomÿajå, 2021. Dÿa'n kjhaky na Vjosså, razhany med Mick å prhostå raztendo long Vishakáj. Tack kjhjomi se hur afto Mikklaani plustuurbli na Tjhid, tack glaÿ na bli Tell ph'afto. Unn sophnaj Ålantdzhinn na Schall å Ker. :)
Gåvórphall
Jamm trej Tropos per hany å kjhaky na Njugåvór:
Sönjhpingtro
Afto Gåvór lethbrhükenånuj, hell snano å brhükenå altid kjhoskıë razhany na Diskord os mikavå Mikkrajs. Ruru naj tack phestenå aÿ ishilick li bidzháÿ n'andra Gåvórphall ph'ynn. Kjhakytro hatıá dektıi razwigël å káwari apër grunn Smack å Vaz, Phrasneto å Hanytro kvårktıi awën grunn viskenå med Phantro os Kajtro. Padézsch naj brhükenåmus.
Höphlitro
Gåvórphall brhükenå per kjhaky Vimıë, Kotolıë, Vankpotschtæ̈ os andrå Kjhakynæ̈. Nejo kjhirájn brhükenå her, Ruru pluphestenå å kiwën, Padézsch jamm (akoté mono Terå–, Kari– å Harphall). All Tjhingko kjhakenå midt stuur Hazhikjhirájn. Pikkjhirájn awën tshigáy brhükenå, ttb. ¿ ? ¡ ! - – aÿ-aÿ. Smack pluçedénst.
Biblåtro
Hajsenå tack grunn brhükenå's per kjhaky Kjansë ph'Hajli Biblå Krhistvıerıå (HBK) na Vjosså. Ende plus Nejokjhirájn pojamm, Ruru plufuck å kiwën, jokjhy Kótobå káwari na pitkå å hobbit Tropos (ttb. káwari/kvår, suwary/sÿar, ...). All Padézsch brhükenå å naj mono na Tjhingko, a awën na Likko. Gammël, hojá aÿ erhöphli Asmi jamm.
Vichti: Afto trej Tropos naj hell tscherenå, phstotså plus na Tropospheri. Kjhakynå dektıi kjhakenå na brhük mikavå Atáj ph'Höphlizmå.
| Biblå | Sönjhping | MZA | Implå |
|---|---|---|---|
| ǽ | á + ë | /ˈa.ə/ | |
| æ̈ | a + ë os å + ë | /ɐə̯/ | |
| æ̃ | ã + ë | /ɐ̃ɪ̯̃/ | |
| ꜽ́ | á + y | /ˈa.ɯ/ | |
| ꜽ̈ | a + ÿ | /ɐʊ̯/ | |
| ꜽ̃ | ã + ÿ | /ɐ̃ʊ̯̃/ | |
| ȷ | j | — | |
| ŋ | ng os njh | /ŋ/ | |
| œ́ | ó + ë | /ˈo.ə/ | |
| œ̈ | o + ë | /ʊə̯/ | |
| œ̃ | õ + ë | /ʊ̃ɪ̯̃/ | |
| ꝛ | r os rh | /ɐ̯/ | |
| ſ | s | /s/ | |
| ᵫ́ | ú + ë os ý + ë | /ˈu.ə/ | |
| ᵫ̈ | u + ë os y + ë | /ʊə̯/ |
Kjhakytro
Njugåvór nasnán kjhakenå brhükjå Latinkjhaky, a Kiríl–, Hjharåbkjhaky os andrå Kjhakyphall awën laki. Afto Zelekhti pluschutschu na lethbrhükenåno, andrå Phall plusajlung å n'Udatshi.
Alphakrunn
| Latin | Kiríl | Hjharåb | Kana | Hangul | MZA | Latin | Kiríl | Hjharåb | Kana | Hangul | MZA | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| A a | А а | أ | あ/ア | O o | ||||||||
| Ä ä | Ö ö | |||||||||||
| Ã ã | Õ õ | |||||||||||
| B b | P p | |||||||||||
| C c | Q q | |||||||||||
| D d | R r | |||||||||||
| E e | S s | |||||||||||
| Ë ë | T t | |||||||||||
| F f | U u | |||||||||||
| G g | Ü ü | |||||||||||
| H h | V v | |||||||||||
| I i | W w | |||||||||||
| Ï ï | Y y | |||||||||||
| J j | Z z | |||||||||||
| K k | ç | |||||||||||
| L l | ı | |||||||||||
| M m | ß | |||||||||||
| N n | ÿ | |||||||||||
| Ñ ñ | ' |
Hanytro
| Nilepå | Lepå-Hamås | Hamås | Alvjól | Alvjól Hinå | Glossafyrå Krïschå | Alvjól Krïschå | Njhanjhi | Glossånen | Gorlunå | Gorlobå | ||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | L | J | P | S | L | J | P | S | L | J | P | S | L | J | P | S | L | J | S | L | J | S | L | J | S | L | J | P | S | L | J | S | S | |||
| Hana | M | /m/
m |
/mʲ/
mı |
/ɱ/
mjh |
/ɱʲ/
mjhı |
/n/
n |
/nʲ/
nı |
/ɲ/
ñ |
/ŋ/
njh |
|||||||||||||||||||||||||||
| Bamba | U | /p/
p |
/pʰ/
pjh |
/pʼ/
pb/bp |
/pʲ/
pı |
/t/
t |
/tʰ/
tjh |
/tʼ/
td/dt |
/tʲ/
tı |
/k/
k |
/kʰ/
kjh |
/kʼ/
kc/ck |
/kʲ/
kı |
/q/
q |
/qʰ/
qjh |
/qʼ/
qg/gq |
/ʔ/
qh | |||||||||||||||||||
| M | /b/
b |
/bʱ/
bjh |
/ɓ/
bp/pb |
/bʲ/
bı |
/d/
d |
/dʱ/
djh |
/ɗ/
dt/td |
/dʲ/
dı |
/ɡ/
g |
/ɡʱ/
gjh |
/ɠ/
ck/kc |
/ɡʲ/
gı |
/ɢ/
c |
/ɢʱ/
cjh |
/ʛ/
gq/qg |
|||||||||||||||||||||
| Phendo | Tsisch | U | /s/
s/ç/ß |
/sʰ/
sjh |
/sʼ/
sz/zs |
/sʲ/
sı |
/ʃ/
sch |
/ʃʰ/
schjh |
/ʃʼ/
schsch |
/ʂ/
sjzsch |
/ʂʰ/
sjzschjh |
/ʂʼ/
sjzschsjzsch |
/ɕ/
sh |
/ɕʰ/
shjh |
/ɕʼ/
shsh |
|||||||||||||||||||||
| M | /z/
z |
/zʱ/
zjh |
/zʲ/
zı |
/ʒ/
zsch |
/ʒʱ/
zschjh |
/ʐ/
jzsch |
/ʐʱ/
jzschjh |
/ʑ/
zh |
/ʑʱ/
zhjh |
|||||||||||||||||||||||||||
| Tsisnaj | U | /ɸ/
f |
/ɸʰ/
fjh |
/ɸʼ/
fv/vf |
/ɸʲ/
fı |
/f/
ph |
/fʰ/
phjh |
/fʼ/
phph |
/fʲ/
phı |
/θ/
th |
/θʰ/
thjh |
/θʼ/
thth |
/θʲ/
thı |
/ç/
ch |
/çʰ/
chjh |
/çʼ/
chch |
/x/
kh |
/xʰ/
khjh |
/xʼ/
khkh |
/xʲ/
khı |
/ħ/
hh |
/h/
h | ||||||||||||||
| M | /β/
bh |
/βʱ/
bhjh |
/βʲ/
bhı |
/v/
v |
/vʱ/
vjh |
/vʲ/
vı |
/ð/
dh |
/ðʱ/
dhjh |
/ðʲ/
dhı |
/ʝ/
yh |
/ʝʱ/
yhjh |
/ɣ/
gh |
/ɣʱ/
ghjh |
/ɣʲ/
ghı |
/ʁ ~ ʀ/
rh |
/ʁʱ/
rhjh |
/ʕ/
hjh |
|||||||||||||||||||
| Phlanka | U | /ɬ/
ljh |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Bamphendo | Tsisch | U | /t͡s/
ts |
/t͡sʰ/
tsjh |
/t͡sʼ/
tsts |
/t͡sʲ/
tsı |
/t͡ʃ/
tsch |
/t͡ʃʰ/
tschjh |
/t͡ʃʼ/
tschtsch |
/ʈ͡ʂ/
tsjzsch |
/ʈ͡ʂʰ/
tsjzschjh |
/ʈ͡ʂʼ/
tsjzschtsjzsch |
/t͡ɕ/
tsh |
/t͡ɕʰ/
tshjh |
/t͡ɕʼ/
tshtsh |
|||||||||||||||||||||
| M | /d͡z/
dz |
/d͡zʱ/
dzjh |
/d͡zʲ/
dzı |
/d͡ʒ/
dzsch |
/d͡ʒʱ/
dzchjh |
/ɖ͡ʐ/
djzsch |
/ɖ͡ʐʱ/
djzschjh |
/d͡ʑ/
dzh |
/d͡ʑʱ/
dzhjh |
|||||||||||||||||||||||||||
| Phlanka | U | /t͡ɬ/
tljh |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Sjanen | M | /l/
l |
/lʲ/
lı |
/j/
j |
/ɰ/
ÿ |
|||||||||||||||||||||||||||||||
| A | /ɫ/
lh |
/ɥ/
jÿ |
/w/
w/ÿ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
| Schlag | M | /ɾ/
r |
/rʲ/
rı |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
| Razkivå | M | /r/
r/rr |
/rʲ/
rı/rrı |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
| A | /rˤ/
rjh |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||