Aileisadjein

Joined 28 September 2025
no edit summary
(gōmēn)
No edit summary
Line 9: Line 9:
!Lēpa-Hamās
!Lēpa-Hamās
! colspan="3" |Hamās áu Alwjōl
! colspan="3" |Hamās áu Alwjōl
!
!Alwjōl-Heinna
!Nïhanï
!Nïhanï
!Gōrlōba
!Gōrlōba
!
! rowspan="10" |
|-
|-
|Bamba:
|Bamba:
Line 21: Line 21:
|/k/ /ɡ/
|/k/ /ɡ/
|(/ʔ/ #2)
|(/ʔ/ #2)
|
|-
|-
|Hāna:
|Hāna:
Line 29: Line 28:
|
|
|(/ŋ/ #3)
|(/ŋ/ #3)
|
|
|
|-
|-
Line 36: Line 34:
|
|
| colspan="3" |/r/
| colspan="3" |/r/
|
|
|
|
|
Line 45: Line 42:
|
|
| colspan="3" |/ɾ/
| colspan="3" |/ɾ/
|
|
|
|
|
|
|
|-
|-
|Fēndō:
|Fēndō-Tisjnái:
|
|
|/f/ (/v/ #1)
|/f/ (/v/ #1)
Line 59: Line 55:
|(/x/ #2)
|(/x/ #2)
|/h/
|/h/
|
|-
|Fēndō-Tisj:
| colspan="5" |
|/ʃ/ /ʒ/
| colspan="2" |
|-
|-
| colspan="9" |
| colspan="9" |
|
|-
|-
|Andr-Sjānēn:
|Andr-Sjānēn:
|/ʍ/ /w/
|/ʍ/ /w/
|
| colspan="7" |
| colspan="3" |
|
|
|
|
|-
|-
|Sjānēn:
|Sjānēn:
|
| colspan="2" |
|
| colspan="3" |/l/
| colspan="3" |/l/
|/j/
|/j/
|
| colspan="2" |
|
|
|}
|}
1: /b/ áu /d/ bli /v/ áu /ð/ mēllan sēbjatsam
1: /b/ áu /d/ bli /v/ áu /ð/ mēllan sēbjatsam
11

edits