669
edits
No edit summary |
(→Sȷazan) |
||
(5 kawariya namellan na sama brukdjin nai aukiyena) | |||
Line 59: | Line 59: | ||
| w | | w | ||
|} | |} | ||
* /d͡ʑ/ dekı zanena pak [ʑ] na owarı fu sılba. | * /d͡ʑ/ dekı zanena pak [ʑ] na owarı fu sılba os za /ɾ/. | ||
* /h/ zanena [h] nasnano, ale ȷam mangy eksotatoeba. Na owarı fu sılba, tı [x]. Za mıtzan na sılbahadzı, tı [χ~ʀ̊]. | * /h/ zanena [h] nasnano, ale ȷam mangy eksotatoeba. Na owarı fu sılba, tı [x]. Za mıtzan na sılbahadzı, tı [χ~ʀ̊]. | ||
* /ʀ/ fstooȷna pak /gh/. | * /ʀ/ fstooȷna pak /gh/. | ||
Line 95: | Line 95: | ||
* /u/ ka naı asobena dekı blı [ʊ]. Awen dekı blı [y] para paȷatsızan. | * /u/ ka naı asobena dekı blı [ʊ]. Awen dekı blı [y] para paȷatsızan. | ||
* /e/ zanena [ɛ]. | * /e/ zanena [ɛ]. | ||
* /o/ dekı zanena [ʊ] za /a e i/. | |||
* /a/ ka naı asobena nasnano blı [ɐ]. | * /a/ ka naı asobena nasnano blı [ɐ]. | ||
* Jam zankawarı med zanpıtkazma. /eː/ pluszpraraqoba kana /e/, ka [ɪː~eː] lı zanena. Tak awen na /oː/ ka dekı blı [ʊː]. /əː/ akote alraz [ɘː]. | * Jam zankawarı med zanpıtkazma. /eː/ pluszpraraqoba kana /e/, ka [ɪː~eː] lı zanena. Tak awen na /oː/ ka dekı blı [ʊː]. /əː/ akote alraz [ɘː]. | ||
Line 100: | Line 101: | ||
=== Asob === | === Asob === | ||
Hatsa naı kakyȷna nasnano, asob vıktı. Natatoeba, /ˈkiɾkas/ (lesztybısztra tıŋ na modu) au /kiɾˈkas/ (stof ka kımahaqafdrunkıe), rȷoo kakyȷna ⟨kırkas⟩. | Hatsa naı kakyȷna nasnano, asob vıktı. Natatoeba, /ˈkiɾkas/ (lesztybısztra tıŋ na modu) au /kiɾˈkas/ (stof ka kımahaqafdrunkıe), rȷoo kakyȷna ⟨kırkas⟩. | ||
== Kakytropos == | == Kakytropos == | ||
{| cellpadding=3 style="text-align:center; margin:1em 0; border-collapse:collapse; white-space:nowrap; margin-left: auto; margin-right: auto;" | {| cellpadding=3 style="text-align:center; margin:1em 0; border-collapse:collapse; white-space:nowrap; margin-left: auto; margin-right: auto;" | ||
Line 108: | Line 110: | ||
! style="text-align:right;" | tsıısaı | ! style="text-align:right;" | tsıısaı | ||
| a || b || k || d || e || f || g || h || ı || ȷ || l || m || n || ŋ || o || p || q || r || s || t || u || v || w || x || y || z | | a || b || k || d || e || f || g || h || ı || ȷ || l || m || n || ŋ || o || p || q || r || s || t || u || v || w || x || y || z | ||
|} | |||
=== Mıtzan === | |||
{| class="wikitable" | |||
! colspan="2" |kıraın | |||
!zan | |||
!tzyıteq | |||
|- | |||
| colspan="2" |'''b''' | |||
|/b/ | |||
| | |||
|- | |||
| colspan="2" |'''k''' | |||
|/k/ | |||
| | |||
|- | |||
| colspan="2" |'''d''' | |||
|/d/ | |||
| | |||
|- | |||
| colspan="2" |'''ds''' | |||
|/d͡z/ | |||
|Mono na booszkotoba. | |||
|- | |||
| colspan="2" |'''dz''' | |||
|/d͡ʑ/ | |||
| | |||
|- | |||
| colspan="2" |'''f''' | |||
|/f/ | |||
| | |||
|- | |||
| colspan="2" |'''g''' | |||
|/g/ | |||
| | |||
|- | |||
| colspan="2" |'''h''' | |||
|/h/ | |||
| | |||
|- | |||
| colspan="2" |'''hȷ''' | |||
|/ɕ/ | |||
| | |||
|- | |||
| colspan="2" |'''ȷ''' | |||
|/j/ | |||
| | |||
|- | |||
| colspan="2" |'''l''' | |||
|/l/ | |||
| | |||
|- | |||
| colspan="2" |'''m''' | |||
|/m/ | |||
| | |||
|- | |||
| rowspan="2" |'''n''' | |||
|nasnano | |||
|/n/ | |||
| | |||
|- | |||
|deq ⟨g, k, ŋ⟩ | |||
|/ŋ/ | |||
| | |||
|- | |||
| colspan="2" |'''p''' | |||
|/p/ | |||
| | |||
|- | |||
| colspan="2" |'''q''' | |||
|/ʔ/ | |||
|⟨q⟩ naı dekı na hadzı fu kotoba. | |||
|- | |||
| colspan="2" |'''r''' | |||
|/ɾ/ | |||
| | |||
|- | |||
| colspan="2" |'''rr''' | |||
|/r/ | |||
| | |||
|- | |||
| rowspan="2" |'''rz''' | |||
|nasnano | |||
|/ʑ/ | |||
|Nılraz na owarı fu kotoba. | |||
|- | |||
|na ȷottaı kotoba | |||
|/ɾz/ | |||
| | |||
|- | |||
| rowspan="2" |'''s''' | |||
|nasnano | |||
|/s/ | |||
| | |||
|- | |||
|deq andr mıtzan ale /ʔ/, za ⟨f⟩ | |||
|/ɕ/ | |||
| | |||
|- | |||
| colspan="2" |'''sȷ''' | |||
|/ɕ/ | |||
| | |||
|- | |||
| colspan="2" |'''sz''' | |||
|/s/ | |||
| | |||
|- | |||
| colspan="2" |'''t''' | |||
|/t/ | |||
| | |||
|- | |||
| colspan="2" |'''ts''' | |||
|/t͡ɕ/ | |||
| | |||
|- | |||
| colspan="2" |'''tz''' | |||
|/t͡s/ | |||
| | |||
|- | |||
| colspan="2" |'''v''' | |||
|/v/ | |||
| | |||
|- | |||
| colspan="2" |'''w''' | |||
|/w/ | |||
| | |||
|- | |||
| colspan="2" |'''x''' | |||
|/ɕ/ | |||
|Mono na kotoba ⟨xnopyt⟩. | |||
|- | |||
| colspan="2" |'''z''' | |||
|/z/ | |||
| | |||
|} | |||
=== Sȷazan=== | |||
{| class="wikitable" | |||
! colspan="2" |kıraın | |||
!zan | |||
|- | |||
| colspan="2" |'''a''' | |||
|/a/ | |||
|- | |||
| colspan="2" |'''aa''' | |||
|/aː/ | |||
|- | |||
| colspan="2" |'''e''' | |||
|/e/ | |||
|- | |||
| colspan="2" |'''ea''' | |||
|/eə/ | |||
|- | |||
| colspan="2" |'''ee''' | |||
|/eː/ | |||
|- | |||
| colspan="2" |'''ı''' | |||
|/i/ | |||
|- | |||
| colspan="2" |'''ıe''' | |||
|/ɪ/ | |||
|- | |||
| colspan="2" |'''ıı''' | |||
|/iː/ | |||
|- | |||
| rowspan="2" |'''o''' | |||
|nasnano | |||
|/o/ | |||
|- | |||
|za ⟨a, e, ı⟩ | |||
|/.o/ | |||
|- | |||
| colspan="2" |'''oo''' | |||
|/oː/ | |||
|- | |||
| colspan="2" |'''u''' | |||
|/u/ | |||
|- | |||
| colspan="2" |'''uo''' | |||
|/uə/ | |||
|- | |||
| colspan="2" |'''uu''' | |||
|/uː/ | |||
|- | |||
| colspan="2" |'''y''' | |||
|/ə/ | |||
|- | |||
| colspan="2" |'''yy''' | |||
|/əː/ | |||
|} | |} |
edits