669
edits
(→Sȷazan) |
|||
(3 kawariya namellan na sama brukdjin nai aukiyena) | |||
Line 95: | Line 95: | ||
* /u/ ka naı asobena dekı blı [ʊ]. Awen dekı blı [y] para paȷatsızan. | * /u/ ka naı asobena dekı blı [ʊ]. Awen dekı blı [y] para paȷatsızan. | ||
* /e/ zanena [ɛ]. | * /e/ zanena [ɛ]. | ||
* /o/ dekı zanena [ʊ] za /a e i/. | |||
* /a/ ka naı asobena nasnano blı [ɐ]. | * /a/ ka naı asobena nasnano blı [ɐ]. | ||
* Jam zankawarı med zanpıtkazma. /eː/ pluszpraraqoba kana /e/, ka [ɪː~eː] lı zanena. Tak awen na /oː/ ka dekı blı [ʊː]. /əː/ akote alraz [ɘː]. | * Jam zankawarı med zanpıtkazma. /eː/ pluszpraraqoba kana /e/, ka [ɪː~eː] lı zanena. Tak awen na /oː/ ka dekı blı [ʊː]. /əː/ akote alraz [ɘː]. | ||
Line 189: | Line 190: | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | | rowspan="2" |'''rz''' | ||
|nasnano | |||
|/ʑ/ | |/ʑ/ | ||
|Nılraz na owarı fu kotoba. | |||
|- | |||
|na ȷottaı kotoba | |||
|/ɾz/ | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
Line 237: | Line 243: | ||
|/z/ | |/z/ | ||
| | | | ||
|} | |||
=== Sȷazan=== | |||
{| class="wikitable" | |||
! colspan="2" |kıraın | |||
!zan | |||
|- | |||
| colspan="2" |'''a''' | |||
|/a/ | |||
|- | |||
| colspan="2" |'''aa''' | |||
|/aː/ | |||
|- | |||
| colspan="2" |'''e''' | |||
|/e/ | |||
|- | |||
| colspan="2" |'''ea''' | |||
|/eə/ | |||
|- | |||
| colspan="2" |'''ee''' | |||
|/eː/ | |||
|- | |||
| colspan="2" |'''ı''' | |||
|/i/ | |||
|- | |||
| colspan="2" |'''ıe''' | |||
|/ɪ/ | |||
|- | |||
| colspan="2" |'''ıı''' | |||
|/iː/ | |||
|- | |||
| rowspan="2" |'''o''' | |||
|nasnano | |||
|/o/ | |||
|- | |||
|za ⟨a, e, ı⟩ | |||
|/.o/ | |||
|- | |||
| colspan="2" |'''oo''' | |||
|/oː/ | |||
|- | |||
| colspan="2" |'''u''' | |||
|/u/ | |||
|- | |||
| colspan="2" |'''uo''' | |||
|/uə/ | |||
|- | |||
| colspan="2" |'''uu''' | |||
|/uː/ | |||
|- | |||
| colspan="2" |'''y''' | |||
|/ə/ | |||
|- | |||
| colspan="2" |'''yy''' | |||
|/əː/ | |||
|} | |} |
edits