Mesas

Joined 18 February 2024
m
Line 15: Line 15:
! colspan=2 | bamba
! colspan=2 | bamba
| style="border-right-color:transparent" | p~ɸ || b~β || colspan="2" style="border-right-color:transparent" | t̪~t~ǂ || colspan=2 | d~ð || style="border-right-color:transparent" | || ɟ || style="border-right-color:transparent" | k~kʼ~q || g || ʔ
| style="border-right-color:transparent" | p~ɸ || b~β || colspan="2" style="border-right-color:transparent" | t̪~t~ǂ || colspan=2 | d~ð || style="border-right-color:transparent" | || ɟ || style="border-right-color:transparent" | k~kʼ~q || g || ʔ
|-
! colspan=2 | bambatsiș
| colspan=2 style="background-color:#DDDDDD" | || style="border-right-color:transparent" | t͡s || || style="border-right-color:transparent" | t͡ɕʷ || || colspan=5 style="background-color:#DDDDDD" |
|-
|-
! colspan=2 | tsiș
! colspan=2 | tsiș
Line 30: Line 27:
{{notelist}}
{{notelist}}
{| class="wikitable" style="table-layout:fixed; text-align:center; padding:0; margin:0"
{| class="wikitable" style="table-layout:fixed; text-align:center; padding:0; margin:0"
|+sefyazam
|+sefjazam
| style="background-color:#DDDDDD" |
| style="background-color:#DDDDDD" |
! fura !! melan !! hina
! fura !! melan !! hina
|-
|-
! ikele
! ele
| i || e || style="background-color:#DDDDDD" |
| colspan=2 | i~ɨ, ʏ || style="background-color:#DDDDDD" |
|-
|-
! ndofoele
! melan
| ʏ || ɛ || style="background-color:#DDDDDD" |
| e~ɛ || rowspan=2 | ä~ə || rowspan=2 | ɔ̃~o
|-
|-
! ndofopol
! pol
| style="background-color:#DDDDDD" | || ɑ̈ || ɔ
| style="background-color:#DDDDDD" |
|-
|-
! ikepol
| style="background-color:#DDDDDD" | || ɑ̈̃ || ɔ̃
|-
! zamklani
| colspan=3 | ɑ̈ɛ (ɑ̈ɔ){{efn|name=bórté|laki ale borte}} ɑ̈ɔ̃ ɛɑ̈ (ɛɑ̈̃){{efn|name=bórté}} ɛɔ (ɔɑ̈){{efn|name=bórté}} ɔ̃ɑ̈ ɔɛ ɔ̃ɛ
|}
{{notelist}}


===na kaku===
===na kaku===
210

edits