144
edits
ć (jilbidra!! >:3) |
(→Falko:) |
||
(Ein kawariya namellan na sama brukdjin nai aukiyena) | |||
Line 30: | Line 30: | ||
Un bruk «-jo» për anhanufal!! :3 Na un, "hanu" je suruko au "hanasu" je tìŋko kie apërlìx "hanuna" men nai mono ein raz fu hanu, plupaksu ņio; sama jam për "kaku" au "kakeru". "Jalaka" je suruko, au "jalxa" ti tel fu netopa ņio. | Un bruk «-jo» për anhanufal!! :3 Na un, "hanu" je suruko au "hanasu" je tìŋko kie apërlìx "hanuna" men nai mono ein raz fu hanu, plupaksu ņio; sama jam për "kaku" au "kakeru". "Jalaka" je suruko, au "jalxa" ti tel fu netopa ņio. | ||
====== Falko: ====== | |||
{| class="wikitable" | |||
|+ | |||
!Ko | |||
!Falnamai | |||
! | |||
!Imi | |||
!Tato | |||
|- | |||
|ri | |||
|columnspan="2" |karifal | |||
| | |||
|javlha ka os dare surujena | |||
|rowspan="2" |te un dua ri afto | |||
|- | |||
|te | |||
|columnspan="2" |terafal | |||
| | |||
|javlha ka os dare suru | |||
|- | |||
|rowspan="9" |na | |||
|columnspan="2" |nafal | |||
| | |||
|javlha ka os dare suruhan | |||
|te un vona na polis | |||
|- | |||
| | |||
|troposfal | |||
|javlha tropos | |||
|te du suru na braa | |||
|- | |||
| | |||
|ikenfal | |||
|javlha ke jam iken fu kotoba os fraz mit nafal | |||
|na un, tuo nam oshiidai | |||
|- | |||
| | |||
|rowspan="2" |plasfal/tiidfal | |||
|rowspan="2" |javlha inhë ka plas os tiid | |||
|davai riomvitkiëvtsa na huomidui | |||
|- | |||
| | |||
|faan, asadan na treis dzhikan f'mora grun bambadai | |||
|- | |||
| | |||
|strelafal | |||
|javlha na doko made (au deki na doko kara) | |||
|naitsa szkoi na der, krizlik·kiti ne | |||
|- | |||
| | |||
|bidzhaufal | |||
|javlha bidzhauzma mejan ni tiŋ | |||
|sore dua riŋgo plus na banaan | |||
|- | |||
| | |||
|sztof·fal | |||
|javlha ka kara jottiŋ maxjena | |||
|afto takaro tak ndofo joo, maxjena na wul sore | |||
|- | |||
| | |||
|jamfal | |||
|javlha mit ka os dare jam jokutiŋ | |||
|jam 300 vikelt na un imawima | |||
|- | |||
|rowspan="2" |fu | |||
|columnspan="2" |harfal | |||
| | |||
|javlha ka os dare har | |||
|- | |||
|columnspan="2" |telfal | |||
| | |||
| | |||
|te un vil fu tszha | |||
|} | |||
==Hanytropos== | ==Hanytropos== |
edits