144
edits
ćNo edit summary |
ć (jilbidra!! >:3) |
||
(18 kawariya namellan na sama brukdjin nai aukiyena) | |||
Line 1: | Line 1: | ||
Jaa n'aldzhin!! Un haisasia Logandzhin, braa na znakoma ne! Un Viossadzhin, hammasbaksudzhin, glossashirudzhin, hakompiuossadzhin :3 Her jam Vikolilehtinui, doko bidra'n maŋë tiŋ tsui Viossa au andërtiŋ. Deki fynna shiruzma tsui troposnui au prajext ke telsuru'n!! | |||
sƒeta, n̦iuk, goštoz, ra, łošek, piaakim, lapa, jil{{shirenabaksu|<big><b>Logandzhin</big> | |||
Loganʒ́in | |||
Логанђин | |||
لَوْگَنجيِْن | |||
</b> | |||
[[Zeting:mirnen.jpg|безрамки|центр|Diskord Zekau]] | |||
<small><i> Diskord Zekau </i></small> | |||
| | |||
{{sb|Helnamai|<small><small>}} | |||
{{sb|MZA|<small><small>}} | |||
{{sb|Vintuadaagh|}} | |||
{{sb|Vonaplas| | |||
* Vilant | |||
== Govërtro == | * Mäsëtszuusëtslant}} | ||
{{sb|Glossa| | |||
* Aŋglossa | |||
* Rusiossa | |||
* Pohtugossa | |||
* Viossa | |||
* (au andër)}} | |||
}} | |||
==Govërtro== | |||
Govërtro unja maŋ ʒ̂ijulìx n̦io. | Govërtro unja maŋ ʒ̂ijulìx n̦io. | ||
Line 23: | Line 34: | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
|+Mìđzamtumam | |+Mìđzamtumam | ||
! colspan | ! colspan="2" | | ||
! | !Nilepa | ||
! | !Lepahammas | ||
! | !Alviol | ||
!Alviolhina | |||
! | !Glossaƒura | ||
! | |||
Krüša | Krüša | ||
! | !Alviol | ||
Krüša | Krüša | ||
! | !Ŋaŋi | ||
!Glossanen | !Glossanen | ||
! | !Obagorla | ||
!Unnagorla | |||
|- | |- | ||
! | !Hana | ||
! Mitkoi | |||
|m | |||
| | |||
|n | |||
| | |||
| | |||
|ɲ | |||
! | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|ŋ | |ŋ | ||
| | | | ||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
! | ! rowspan="2" |Bamba | ||
! Juqënkoi | |||
| p | |||
| | | | ||
| | |t | ||
| | | | ||
| | | | ||
|(c̟) | |(c̟) | ||
|k | |k | ||
| | |q | ||
| | |||
|ʔ | |ʔ | ||
|- | |- | ||
! | !Mitkoi | ||
| | |b | ||
| | | | ||
| | | d | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
|g | |||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |||
! rowspan="2" |Ciš Fendo | |||
!Juqënkoi | |||
| | | | ||
| | | | ||
| s | |||
|ʃ | |||
|ʂ | |||
|ɕ | |||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
! | !Mitkoi | ||
| | |||
| | |||
| | |||
|z | |z | ||
|ʒ | |||
| ʒ | |||
|ʐ | |ʐ | ||
|ʑ | |ʑ | ||
| | | | ||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
! | ! rowspan="2" |Naiciš Fendo | ||
!Juqënkoi | |||
|ɸ | |||
| f | |||
| | |||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
|x | |||
| | |||
|ħ | |||
|h | |||
|- | |||
!Mitkoi | |||
|β | |||
|v | |||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
|ɣ | |||
| | | | ||
|ʕ | |||
|ɦ | |||
|- | |||
! rowspan="2" |Bamfendo | |||
!Juqënkoi | |||
| | | | ||
| | | | ||
|t͡s | |||
|t͡ʃ | |||
| ʈ͡ʂ | |||
|c͡ɕ | |||
| | | | ||
| | | | ||
Line 158: | Line 150: | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
! | !Mitkoi | ||
| | |||
| | |||
|d͡z | |||
|d͡ʒ | |||
| | |||
|d͡z | |||
|d͡ʒ | |||
|ɖ͡ʐ | |ɖ͡ʐ | ||
|ɟ͡ʑ | |ɟ͡ʑ | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |||
! rowspan="2" |Flanka | |||
!Juqënkoi | |||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
Line 218: | Line 175: | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
! | !Mitkoi | ||
| | | | ||
| | |||
|l | |||
| | |||
| | |||
| | | | ||
| | |ʎ | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
! | ! colspan="2" |Flanka Fendo | ||
| | |||
| | | | ||
| | |ɬ | ||
| | |||
| | | | ||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
! | ! colspan="2" |Flanka Bamfendo | ||
| | |||
| | |||
| | |t͡ɬ | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
Line 256: | Line 212: | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
! colspan="2" | | ! colspan="2" |Sianen | ||
|w | |||
| | |||
|(ɹ) | |||
| | |||
|ɻ | |||
|j | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
! | !Razkiva | ||
!Mitkoi | |||
| | |||
| | | | ||
|r | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|(ʀ) | |||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
! | ! colspan="2" |Ꝗik | ||
|(ʘ̃(?)) | |||
| | |||
|k͡ǃ k͡ǃˁ k͡ǃʼ | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | | | ||
! | | | ||
| | |- | ||
| | ! colspan="2" |Zamkleja | ||
! colspan="10" |ʲ, ʷ, ː, ʼ, ˁ | |||
|} | |} | ||
KAWARIKINOSYLBA'OWARIZAM: Aftora zamra deki razwigël komsá kskië na owari fu sylba loŋje: | |||
*-l (l na owari fu silba) kikawari na [w~ʊ̯] | |||
*-r → [ɻ] os [˞] os [ɚ̯] | |||
*-n, -m, -ŋ → [̃] | |||
* | |||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
|+ | |+Sebiazamtumam | ||
! | ! | ||
! | ! colspan="2" |'''Ƒura''' | ||
! | !Mellan | ||
! colspan="2" |Hina | |||
|- | |- | ||
!Oba | |||
|i~ɪ iː | |||
| | |||
| | | | ||
|ɨ | |||
|u uː | |||
|ɯ | |||
|- | |- | ||
!Mellan | |||
|e eː | |||
|(ø) | |||
|ə ʲə | |||
|o u͡o u͡oː | |||
| | | | ||
| | |- | ||
!Unna | |||
|(æ~ɛə̯) | |||
| | | | ||
| | |a aː | ||
| | |ɒ̽ ɒ̽ː | ||
|ɑ | |||
|} | |||
* | |||
Snano zamkawari: | |||
Letstë kawarilik zam ti /l/ au /lʲ/: | |||
{| class="wikitable" | |||
|Hazhi | |||
|Bli | |||
|- | |- | ||
| | |*l/S_# | ||
| /w/ | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | |*lʲ/S_# | ||
| | |/j/ | ||
|- | |- | ||
| | |*ll | ||
|/j/ | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | |*sl→*hl | ||
|/ɬ/ | |||
|} | |||
==Kakutropos== | |||
{| class="wikitable" | |||
!Neu | |||
!Gammël | |||
!Zam | |||
!Ttcooba | |||
!Minuhöflitro | |||
|- | |||
|A a | |||
|A a | |||
|[a] | |||
|j'''a'''j'''a''' [ˈjaˈja], ł'''a''' [ˈɬa], si'''a''' [ˈsʲa], gu'''a''' [ˈɡʷa] | |||
| | |||
|- | |||
|Ä ä | |||
|Ä ä | |||
|[æ~ɛə̯] | |[æ~ɛə̯] | ||
| | |tsz'''ä'''d [ˈt̠͡ʃæd] | ||
| | | | ||
|- | |||
|B b | |||
|B b | |||
|[b] | |||
|'''b'''eŋ [ˈbeŋ], a'''b'''ia [ˈ(ʔ)abʲ(j)a] | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |C c | ||
| | | | ||
|[ʕ] | |||
|shir'''c'''n [ˈɕi.rʕn], ha'''c'''un [ˈha.ʕun] | |||
un | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | | | ||
|[ | |C̱c̱ | ||
|[ǀ] | |||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |D d | ||
|[ | |Dd | ||
|[d] | |||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |DH Dh dh | ||
| | |Đđ | ||
|[ð] | |||
|[ | |||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |DZ Dz dz | ||
|[ | |Ʒʒ | ||
|[d͡z] | |||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |DZS Dzs dzs | ||
| | |Ǯǯ | ||
|[d̠͡ʒ] | |||
|[ | |||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | | DZSH Dzsh dzsh | ||
|[ | |Ʒ̂ʒ̂ | ||
|[ɖ͡ʐ] | |||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |DZH Dzh dzh | ||
|[ | |Ʒ́ʒ́ | ||
|[ɟ̟͡ʑ] | |||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |E e | ||
|[ | |||
|Ee | |||
|[e] | |||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |EE Ee ee | ||
|[ | |Ēē | ||
|[eː] | |||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | | | ||
| | |Èè/Ẹẹ/Ɛɛ | ||
|[ɛ] | |||
|[ | |||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | | | ||
|[ | |Ëë | ||
|[ə(?)] | |||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | | | ||
|[ | |ië | ||
|[ʲə(?)] | |||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |F f | ||
|[ | |Ff | ||
|[f] | |||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | | | ||
|[ | |Ƒƒ/Ꝑꝑ | ||
|[ɸ] | |||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |G g | ||
|[ | |Gg | ||
|[ɡ] | |||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | | | ||
|[ | |Ǥǥ | ||
|[ɣ] | |||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |H h | ||
|[ | |Hh | ||
|[h] | |||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | | Ħ ħ | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |I i | ||
|[ | |Ii | ||
|[i], [(ʲ)i~(ʲ)ɪ~ʲ(j)~ʲ], [ɪ̯] | |||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |II Ii ii | ||
|[ | |Īī | ||
|[iː] | |||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |J j | ||
|[ | |Jj | ||
|[j] | |||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |K k | ||
|[ | |Kk | ||
|[k] | |||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |L l | ||
|[ | |Ll | ||
|[l] | |||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |Ł ł | ||
|[ | |||
|Łł | |||
|[ɬ] | |||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |M m | ||
|[ | |Mm | ||
|[m] | |||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | | | ||
|[ | |M̱m̱ | ||
|[ʘ̃(?)] | |||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | | N n | ||
|[ | |Nn | ||
|[n] | |||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |NH Nh nh | ||
|[ | |N̦n̦ | ||
|[nʲ~ɲ̟] | |||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |Ŋ ŋ | ||
|[ | |Ŋŋ | ||
|[ŋ] | |||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |O o | ||
|[ | | Oo | ||
|[o] | |||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |OO Oo oo | ||
|[ | |Ōō | ||
|[oː] | |||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | | | ||
|[ | |Òò/Ọọ/Ɔɔ | ||
|[ɔ] | |||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | | | ||
|[ | |? | ||
|[ø(?)] | |||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |P p | ||
|[ | |Pp | ||
|[p] | |||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |Q q | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | | | ||
|Ꝗꝗ | |||
|[ǃ~ǂ] | |||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |R r | ||
|[ | |Rr | ||
|[r(?)] | |||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | | | ||
|[ | |Ɍɍ | ||
|[ʀ] | |||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |S s | ||
|[ | |Ss | ||
|[s] | |||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |SZ Sz sz | ||
|[ | |Šš | ||
|[ʃ] | |||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |SZH Szh szh | ||
|[ | |Ŝŝ | ||
|[ʂ] | |||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |SH Sh sh | ||
|[ | |Śś | ||
|[ɕ] | |||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | | | ||
|[ | |S̭s̭ | ||
|[sɸ↑?] | |||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |T t | ||
|[ | |Tt | ||
| [t] | |||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |Th th | ||
|[ | |Ŧŧ | ||
|[θ] | |||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |TS Ts ts | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |TSZ Tsz tsz | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |TSZH Tszh tszh | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |TSH Tsh tsh | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|U u | |||
|Uu | |Uu | ||
|[u], [(ʷ)u~(ʷ)ʊ~ʷ(w)~ʷ], [ʊ̯] | |[u], [(ʷ)u~(ʷ)ʊ~ʷ(w)~ʷ], [ʊ̯] | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |||
|Uu/Yy/Ïï | |Uu/Yy/Ïï | ||
|[ɯ] | |[ɯ] | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|UU Uu uu | |||
|Ūū | |Ūū | ||
|[uː] | |[uː] | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | | | ||
|ü(ü)? | |ü(ü)? | ||
|[y(ː)(?)] | |[y(ː)(?)] | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|Vv | |V v | ||
|Vv | |||
|[v] | |[v] | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |||
|Ʋʋ/Ƀƀ | |Ʋʋ/Ƀƀ | ||
|[β] | |[β] | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|W w | |||
|Ww | |Ww | ||
|[w] | |[w] | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|X x | |||
|Xx | |Xx | ||
|[x] | |[x] | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |||
|Yy | |Yy | ||
|[ɨ] | |[ɨ] | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|Z z | |||
|Zz | |Zz | ||
|[z] | |[z] | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|Žž | |ZS Zs zs | ||
| Žž | |||
|[ʒ] | |[ʒ] | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|ZSH Zsh zsh | |||
|Ẑẑ | |Ẑẑ | ||
|[ʐ] | |[ʐ] | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| ZH Zh zh | |||
|Źź | |Źź | ||
|[ʑ] | |[ʑ] | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |||
|' | |' | ||
|[∅~ʔ] brùkjena për cunaga au ćigauzue kotobatel. Na tötba "mikkara" (fik'kosa) ti zamjena [ˈmikːara] men "mik'kara" (mik+kara) ti zamjena [ˈmik.kaˌra] | |[∅~ʔ] brùkjena për | ||
cunaga au ćigauzue | |||
kotobatel. Na tötba | |||
"mikkara" (fik'kosa) | |||
ti zamjena [ˈmikːara] | |||
men "mik'kara" | |||
(mik+kara) ti zamjena | |||
[ˈmik.kaˌra] | |||
| | | | ||
| | | | ||
Line 799: | Line 749: | ||
|Ðð | |Ðð | ||
|[ð] | |[ð] | ||
| brùkjena për festako fu kotoba "du" | |brùkjena për festako fu kotoba "du" | ||
| | | | ||
|+ | |+ | ||
! colspan="4" |Gammëlkirain au ćigaubrùkjenadànk | ! colspan="4" |Gammëlkirain au ćigaubrùkjenadànk | ||
kirain | kirain | ||
|- | |- | ||
|Āā | |Āā | ||
|[aː] | |[aː] | ||
|brùkjena na lectepiitkatiid për piitka "a", ima razwigëljena na simpël nijena "aa" | |brùkjena na lectepiitkatiid për piitka "a", ima razwigëljena na simpël nijena "aa" | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|Ɍɍ | |Ɍɍ | ||
|[ɻ] | |[ɻ] | ||
|brùkjena na einstiid për [ʀ], au de na hobìttìd për [ɻ] kskië tuo zam umdausdàn, men grùn apër̂plulìx riomkawarizam mìɂ [r] de nai treŋjenaŝdàn na hel au ima gienbrùk'ũ̀ afto kirain për prosta [ʀ] | |brùkjena na einstiid për [ʀ], au de na hobìttìd për [ɻ] kskië tuo zam umdausdàn, men grùn apër̂plulìx riomkawarizam mìɂ [r] de nai treŋjenaŝdàn na hel au ima gienbrùk'ũ̀ afto kirain për prosta [ʀ] | ||
Line 816: | Line 766: | ||
|} | |} | ||
==Kotoli== | ==Kotoli == | ||
Kotoli unja sejenaņioki her :3 | Kotoli unja sejenaņioki her :3 | ||
Line 825: | Line 775: | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
|+ | |+ | ||
!Pluhöflitro | !Pluhöflitro | ||
! | ! | ||
!Minuhöflitro | !Minuhöflitro | ||
Line 851: | Line 801: | ||
|} | |} | ||
== Gammëltiŋ == | ==Gammëltiŋ== | ||
{| class="wikitable" | |||
|+ | (Ʒens f'Biramuai, 2022 tośi:) Jā! Jen Loganʒ́in. Leran'ima Viossa, ima mańje hanunki. | ||
(Nis f'Neumuai, 2023 tośi:) JĀĀĀĀĀĀ Loganʒ́in nion uwu,, mellanʒ́in nion ŋoro men POLERANMIR AL FU VIOSSA AWAAAA | |||
(Ëɍkawarikicuikakuna:) J'awźin!! K'sluč? Uwu un Logãźĩ haisa au un DUA Viossa, un awën hanu na Ìŋglossa (N̦iu'ìŋglantkará), na Rușiossa (Moskualantkará) au na Pohtugossa (Minazžiráislantkará). | |||
Un maxa dàn jokaɍ kotoʋaɍ in̦ië Viossa na tak: sƒeta, n̦iuk, goštoz, ra, łošek, piaakim, lapa | |||
{| class="wikitable mw-collapsible mw-collapsed" | |||
|+Gammël miepie për paškofaltro | |||
! colspan="9" |Paškofaltro | ! colspan="9" |Paškofaltro | ||
|- | |- | ||
! rowspan="2" | | ! rowspan="2" | | ||
! rowspan="2" |Surufal | ! rowspan="2" | Surufal | ||
! rowspan="2" |Jenafal | ! rowspan="2" |Jenafal | ||
! colspan="6" |Surufal (+Jenafal) | ! colspan="6" |Surufal (+Jenafal) | ||
Line 864: | Line 822: | ||
!+du | !+du | ||
!+sor(e) | !+sor(e) | ||
! +vi | !+vi | ||
!+dok | ! +dok | ||
!+hei | !+hei | ||
|- | |- | ||
Line 876: | Line 834: | ||
|ũrìʋ̦ | |ũrìʋ̦ | ||
|ũrìþ | |ũrìþ | ||
|ũrìh̦ | |ũrìh̦ | ||
|- | |- | ||
Line 888: | Line 847: | ||
|ðrìh̦ | |ðrìh̦ | ||
|- | |- | ||
|sor(e) | |sor(e) | ||
| -ŝ | | -ŝ | ||
|rìŝ | |rìŝ | ||
Line 905: | Line 865: | ||
|vrìŝ | |vrìŝ | ||
|(+ș~sia) | |(+ș~sia) | ||
|vrìþ | | vrìþ | ||
|vrìh̦ | |vrìh̦ | ||
|- | |- | ||
Line 922: | Line 882: | ||
|rìh̦(?) | |rìh̦(?) | ||
|rjũh̦(?) | |rjũh̦(?) | ||
|hrìð | |hrìð | ||
|hrìŝ | |hrìŝ | ||
|hrìʋ̦(?) | |hrìʋ̦(?) | ||
|hrìþ | |hrìþ | ||
|(+ș~sia) | |(+ș~sia) | ||
|} | |} | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable mw-collapsible mw-collapsed" | ||
|+ | |+Gammël kakutro tumaam | ||
!Kakï | !Kakï | ||
!Zam | !Zam | ||
! | ! | ||
Line 937: | Line 898: | ||
|- | |- | ||
|Aa | |Aa | ||
| [a] | |[a] | ||
|bɍükjena | |bɍükjena | ||
| | | | ||
Line 1 388: | Line 1 349: | ||
|Ẑẑ | |Ẑẑ | ||
|[ʐ] | |[ʐ] | ||
|bɍükjena | |bɍükjena | ||
| | | | ||
Line 1 404: | Line 1 366: | ||
| | | | ||
|} | |} | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable mw-collapsible mw-collapsed" | ||
|+ | |+Andërkirain au gammëlkirain ke brukjena dan na untro | ||
! colspan="4" |Andër̂kirain | ! colspan="4" |Andër̂kirain | ||
|- | |- | ||
Line 1 414: | Line 1 376: | ||
|- | |- | ||
|Ðð | |Ðð | ||
|[ð] | | [ð] | ||
| brùkjena për festako fu kotoba "du" | |brùkjena për festako fu kotoba "du" | ||
| | | | ||
|+ | |+ | ||
Line 1 429: | Line 1 391: | ||
|[ɻ] | |[ɻ] | ||
|brùkjena na einstiid për [ʀ], au de na hobìttìd për [ɻ] kskië tuo zam umdausdàn, men grùn apër̂plulìx riomkawarizam mìɂ [r] de nai treŋjenaŝdàn na hel au ima gienbrùk'ũ̀ afto kirain për prosta [ʀ] | |brùkjena na einstiid për [ʀ], au de na hobìttìd për [ɻ] kskië tuo zam umdausdàn, men grùn apër̂plulìx riomkawarizam mìɂ [r] de nai treŋjenaŝdàn na hel au ima gienbrùk'ũ̀ afto kirain për prosta [ʀ] | ||
| | | | ||
|} | |} | ||
{| class="wikitable mw-collapsible mw-collapsed" | |||
|+Mìđzamtumam | |||
! colspan="2" rowspan="2" | | |||
! colspan="2" |Nilepa | |||
! colspan="2" |Lepahammas | |||
!Hammas | |||
! colspan="2" |Alviol | |||
! colspan="2" |Alviolhina | |||
! colspan="2" |Glossaĕra | |||
Krüša | |||
! colspan="2" |Alviol | |||
Krüša | |||
! colspan="2" |Ŋaŋi | |||
!Glossanen | |||
!Gorla | |||
|- | |||
!U | |||
! K | |||
!U | |||
!K | |||
!U | |||
!U | |||
!K | |||
!U | |||
!K | |||
!U | |||
!K | |||
!U | |||
!K | |||
!U | |||
!K | |||
!K | |||
!U | |||
|- | |||
! rowspan="3" |Hana | |||
!Egaljena | |||
| rowspan="2" | | |||
|m | |||
| colspan="3" rowspan="8" | | |||
| rowspan="2" | | |||
|n | |||
| colspan="7" | | |||
|ŋ | |||
| colspan="2" rowspan="2" | | |||
|- | |||
!Krüšjena | |||
|mʲ | |||
| colspan="7" |nʲ~ɲ̟ | |||
| | |||
|ŋʲ | |||
|- | |||
!Kraisjena | |||
| | |||
| | |||
| colspan="2" | | |||
| colspan="4" rowspan="3" | | |||
| colspan="3" | | |||
|ŋʷ | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
! rowspan="3" |Bamba | |||
! Naikrüšjena | |||
|p | |||
|b | |||
|t | |||
|d | |||
|(c̟) | |||
| rowspan="2" | | |||
|k | |||
|g | |||
| rowspan="2" | | |||
|ʔ | |||
|- | |||
!Krüšjena | |||
|pʲ | |||
|bʲ | |||
|tʲ | |||
|dʲ | |||
| | |||
| kʲ | |||
|ɡʲ | |||
| | |||
|- | |||
!Kraisjena | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|dʷ | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|kʷ | |||
|gʷ | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
! rowspan="3" |Ciš Fendo | |||
!Naikrüšjena | |||
| colspan="2" rowspan="2" | | |||
|s | |||
|z | |||
|ʃ | |||
| ʒ | |||
|ʂ | |||
|ʐ | |||
|ɕ | |||
|ʑ | |||
| colspan="4" rowspan="2" | | |||
|- | |||
!Krüšjena | |||
|sʲ | |||
|zʲ | |||
| colspan="6" | | |||
|- | |||
!Kraisjena | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|sʷ | |||
|zʷ | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
! rowspan="2" |Naiciš Fendo | |||
!Naikrüšjena | |||
|ɸ | |||
|β | |||
|f | |||
|v | |||
| colspan="9" rowspan="2" | | |||
|x | |||
|ɣ | |||
| rowspan="2" | | |||
|h | |||
|- | |||
!Krüšjena | |||
| colspan="3" rowspan="7" | | |||
|vʲ | |||
| colspan="2" rowspan="12" | | |||
|hʲ | |||
|- | |||
! rowspan="2" |Bamfendo | |||
!Egaljena | |||
| colspan="2" rowspan="10" | | |||
|t͡s | |||
|d͡z | |||
|t͡ʃ | |||
|d͡ʒ | |||
|ʈ͡ʂ | |||
|ɖ͡ʐ | |||
|c͡ɕ | |||
|ɟ͡ʑ | |||
| colspan="2" rowspan="7" | | |||
|- | |||
!Kraisjena | |||
|t͡sʷ | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
! rowspan="3" |Flanka | |||
! Naikrüšjena | |||
| rowspan="2" | | |||
|l, (ɫ) | |||
| colspan="6" | | |||
|- | |||
!Krüšjena | |||
| colspan="7" |lʲ~ʎ̟ | |||
|- | |||
! Kraisjena | |||
| | |||
|lʷ~ɫʷ | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
! colspan="2" |Flanka Fendo | |||
|ɬ | |||
| | |||
| colspan="3" rowspan="4" | | |||
| colspan="3" | | |||
|- | |||
! colspan="2" |Sianen | |||
| | |||
|w | |||
| | |||
| rowspan="3" | | |||
|(ɹ) | |||
|ɻ | |||
| | |||
|j | |||
|- | |||
! rowspan="3" | Razkiva | |||
!Naikrüšjena | |||
| colspan="3" rowspan="3" | | |||
| r(?) | |||
| colspan="3" rowspan="2" | | |||
|ʀ | |||
| | |||
|- | |||
!Krüšjena | |||
|rʲ(?) | |||
| colspan="2" rowspan="3" | | |||
|- | |||
!Kraisjena | |||
| | |||
|rʷ | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
! colspan="2" | Ꝗik | |||
| | |||
|(ʘ̃(?)) | |||
| colspan="2" | | |||
| colspan="9" |ǀ~!~ǂ~ǁ | |||
|- | |||
! colspan="2" |Zamkleja | |||
| colspan="17" |ʲ, ʷ, ː, ʼ | |||
|} | |||
{| class="wikitable mw-collapsible mw-collapsed" | |||
|+Sebiazamtumam | |||
! | |||
! colspan="2" |'''Ƒïra''' | |||
! colspan="2" |Mellan | |||
! colspan="2" |Hina | |||
|- | |||
!Oba | |||
|i iː ɪ | |||
|y | |||
|ɨ | |||
| rowspan="5" | | |||
|u uː | |||
|ɯ | |||
|- | |||
! | |||
| e | |||
|ø(?) | |||
| | |||
|o (oː?) | |||
| rowspan="4" | | |||
|- | |||
!Mellan | |||
| | |||
| rowspan="3" | | |||
|ə | |||
| | |||
|- | |||
! | |||
|(ɛ) | |||
| | |||
|(ɔ) | |||
|- | |||
!Unna | |||
| (æ~ɛə̯) | |||
|a aː | |||
|} | |||
*[ɯ] au [u] je apër fuʒa. sore jeki riomkawarizam, mena jok ko pluhar [ɯ] au andër jok ko pluhar [u]. afto maŋtīdņie karaje karazma fu kotoba. |
edits