136
edits
ć (Glass Shardon moved page Kotoba grun Leksember to Leksember 2020: per mah ka afto o ander leksemberlehti) |
|||
(3 kawariya namellan na ein andra brukdjin nai aukiyena) | |||
Line 797: | Line 797: | ||
| colspan=2 | '''lasenalasku''' | | colspan=2 | '''lasenalasku''' | ||
| lasku ka yam koske iskat saada tel fu lasku ka nai deki telena tsatain uten tellasku, ttb 9 telena fu 4 sama 2 mit 1 lasena | | lasku ka yam koske iskat saada tel fu lasku ka nai deki telena tsatain uten tellasku, ttb 9 telena fu 4 sama 2 mit 1 lasena | ||
|- | |||
| rowspan=3 | Alwin | |||
| '''shtrelashkw''' | |||
| [[Zeting:shtrelashkw.png|frameless|border]] | |||
| jam yne <u>shtrelashkwhavara</u> | |||
|- | |||
| colspan=2 | '''shtrelashkwhavara''' | |||
| | |||
klany S je shtrelashkwhavara mit agro A ly har 2 kavaryna: | |||
<br>s,t yne S deky maxa plws (s + t aw yne S) | |||
<br>a yne A aw s yne S deky maxa ras (a*s yne S) | |||
twho kavaryna mws har mange rwrw: | |||
<br>s + (t + v) = (s + t) + v | |||
<br>s + t = t + s | |||
<br>jam 0 yne S aw peral s yne S, 0 + s = s + 0 = s | |||
<br>jam -s peral s yne S, s + (-s) = 0 | |||
<br>peral a,b yne A aw s yne S, a(bs) = (ab)s | |||
<br>1s = s (1 yne A) | |||
<br>a(s + t) = as + at | |||
<br>(a + b)s = as + bs | |||
passwn lera oba shtrelashkw aw shtrelashkwhavara yne senlashkwssyrw | |||
|- | |||
| colspan=2 | '''maxanaklani''' | |||
| al shtrelashkwhavara har <u>maxanaklani</u> - klani ka maxa afto shtrelashkwhavara. Tatoheba, per shtrelashkwhavara R^2, jam maxanaklani {(1,0), (0,1)}. jam sofnaj maxanaklani, men stwr fw maxanaklani je abad fw shtrelashkwhavara | |||
|} | |} | ||
Line 985: | Line 1 011: | ||
[[Zeting:shirutropos.png]] | [[Zeting:shirutropos.png]] | ||
{| class=wikitable | |||
! Grundjin !! Kotoba !! Riso !! Imi, tatoeba, bruktropos | |||
|- | |||
| rowspan=2 | Alison | |||
| colspan=2 | '''sjtofsjirytropos''' | |||
| | |||
|- | |||
| colspan=2 | '''sjtofsjtol''' | |||
| dexti ovari sjtofstol | |||
|- | |||
| madjik | |||
| '''tertyni''' | |||
| [[Zeting:tertyni.png|frameless|border]] | |||
| | |||
|- | |||
| velarizedl | |||
| colspan=2 | '''głosasjiru''' | |||
| | |||
|- | |||
| Stibitzki | |||
| colspan=2 | '''shirushiru''' | |||
| tsui hur shiru ke /pravda/ shiru? | |||
|- | |||
| velarizedl | |||
| colspan=2 | '''braashiru''' | |||
| tsui braafal | |||
|- | |||
| uakci | |||
| colspan=2 | '''brawaruitjiru''' | |||
| [same ''braashiru'' fu velarizedl] | |||
|- | |||
| rowspan=5 | velarizedl | |||
| colspan=2 | '''helenashiru''' | |||
| | |||
|- | |||
| '''ishkeshköjsjiru/ijsköjsjiru''' | |||
| [[Zeting:ishkeshköjsjiru.jpg|frameless|border]] | |||
| | |||
|- | |||
| '''shalshiru''' | |||
| [[Zeting:shalsjiru.jpg|frameless|border]] | |||
| | |||
|- | |||
| '''avarasjiru''' | |||
| [[Zeting:avarasjiru.jpg|frameless|border]] | |||
| | |||
|- | |||
| '''zehjernesjiru''' | |||
| [[Zeting:zehjernesjiru.jpg|frameless|border]] | |||
| | |||
|- | |||
| Alwin | |||
| '''skojssyrw''' | |||
| [[Zeting:skojssyrw.png|frameless|border]] | |||
| | |||
|- | |||
| Nikomiko | |||
| colspan=2 | '''tatsushiru''' | |||
| ka tønni au guthjo slucj na ting ka nai shkoi? | |||
|- | |||
| Alwin | |||
| '''tsysajskojssyrw''' | |||
| rowspan=2 | [[Zeting:tsysajskojssyrw.png|frameless|border]] | |||
| skojssyrw fw mange mange tsysaj tyng, naj deky se | |||
|- | |||
| uakci | |||
| '''skjoinentjiru''' | |||
|- | |||
| salp | |||
| colspan=2 | '''gwiriskat''' | |||
| vikti tel fu shirutropos, sururyet per mahaklaar li miepie pravda os nai, na suha ka kawari ine ein tel fu slucharyet ka dwaibma mit maha-au-kawari--tatoeba, gwiriskat fu zdorvashtof ka antayena per iskatenadjin per suhe li dwaibma braa os nai, na kundar fu iskatena ka made antayena prostaa fiigzdorvashtof | |||
|} | |||
===12sdag: Huomitel au Mahatropos=== | ===12sdag: Huomitel au Mahatropos=== | ||
[[Zeting:huomitel au mahatropos.png]] | [[Zeting:huomitel au mahatropos.png]] | ||
{| class=wikitable | |||
! Grundjin !! Kotoba !! Riso !! Imi, tatoeba, bruktropos | |||
|- | |||
| rowspan=2 | uakci | |||
| colspan=2 | '''feinrum''' | |||
| | |||
|- | |||
| colspan=2 | '''mahtumam''' | |||
| catain tumam fu tin ka tren suru per jin mah ein namtin | |||
awen ttb kuhnjatumam | |||
|- | |||
| salp | |||
| colspan=2 | '''kirkastumam''' | |||
| oba per viisk kirkasglug | |||
|- | |||
| uakci | |||
| colspan=2 | '''djin au tonik''' | |||
| (1) eshku djin | |||
(2) eshku tonik | |||
|- | |||
| Stibitzki | |||
| '''shkoirum/ugokirum''' | |||
| [[Zeting:shkoirum.png|frameless|border]] | |||
| | |||
|- | |||
| velarizedl | |||
| '''shkojhoonoluft''' | |||
| [[Zeting:shkojhoonoluft.jpg|frameless|border]] | |||
| | |||
|- | |||
| rowspan=4 | madjik | |||
| '''krungut''' | |||
| [[Zeting:noito krunguténa.jpg|frameless|border]] | |||
| | |||
suruko | |||
<br>1. mah einn ting bollik —> solaplik | |||
<br>2. mah krais | |||
🪛 krungutting (2s imi) | |||
noito her (igne riso) krunguténa | |||
|- | |||
| '''sraigtas''' | |||
| [[Zeting:sraigtas.jpg|frameless|border]] | |||
| ting du mus krungut | |||
|- | |||
| '''guśo-auto''' | |||
| [[Zeting:guśo-auto.jpg|frameless|border]] | |||
| auto ka guśo/ugóki alting ka ergodžin mus hav | |||
|- | |||
| '''blaukarte''' | |||
| [[Zeting:blaukarte.jpg|frameless|border]] | |||
| | |||
|- | |||
| velarizedl | |||
| '''jerkatfesta''' | |||
| [[Zeting:jerkatfesta.jpg|frameless|border]] | |||
| | |||
|- | |||
| salp | |||
| colspan=2 | '''huomidjido''' | |||
| pitka tel, mangetiid mellanliik, ka har au eshku mange veht fu mahatropos fu huomi au kømuske ka ele nai spada | |||
|} | |||
===13sdag: Klea au Nuitoshtof=== | ===13sdag: Klea au Nuitoshtof=== |
edits