Difference between revisions of "Brukdjin:Mesas"

Jump to navigation Jump to search
Line 11: Line 11:
|-
|-
! colspan=2 | hana
! colspan=2 | hana
| style="border-right-color:transparent" | || m || colspan=2 style="border-right-color:transparent" | || colspan="6" | n|| style="background-color:#DDDDDD" |
| style="border-right-color:transparent" | || m || colspan=2 style="border-right-color:transparent" | || colspan="6" | n || style="background-color:#DDDDDD" |
|-
|-
! colspan=2 | bamba
! colspan=2 | bamba
| style="border-right-color:transparent" | p|| b~β~ɓ || colspan="2" style="border-right-color:transparent" | t|| colspan="2" | d~ð~ɗ  || style="border-right-color:transparent" | c~cʼ|| ɟ|| style="border-right-color:transparent" | k~kʼ || g~ɣ~ɠ || ʔ
| style="border-right-color:transparent" | p || b || colspan="2" style="border-right-color:transparent" | t || colspan="2" | d  || style="border-right-color:transparent" | c || ɟ || style="border-right-color:transparent" | k || g || ʔ
|-
|-
! colspan=2 | tsiș
! colspan=2 | tsiș
| style="border-right-color:transparent" | ɸʷ~f || bʷ~βʷ~ɓʷ || style="border-right-color:transparent" | s~ç~sʼ || z|| style="border-right-color:transparent" | ʃʷ || ʒʷ|| colspan="3" style="border-right-color:transparent" | x~ç~s̪ || ʕ || style="background-color:#DDDDDD" |
| style="border-right-color:transparent" | ɸ || bʷ || style="border-right-color:transparent" | s || z || style="border-right-color:transparent" | ʃʷ || ʒʷ || colspan="3" style="border-right-color:transparent" | x || ʕ || style="background-color:#DDDDDD" |
|-
|-
! colspan=2 | straihel
! colspan=2 | straihel
| colspan=2 | ɥ~ɸʷ || colspan="2" style="border-right-color:transparent" | (ɬ) || colspan=2 | l~ɻ~ʝ || colspan=2 | j~ç || colspan="3" style="background-color:#DDDDDD" |
| colspan=2 | ɥ~ɸʷ || colspan="2" style="border-right-color:transparent" | (ɬ) || colspan=2 | l || colspan=2 | j~ç || colspan="3" style="background-color:#DDDDDD" |
|-
|-
! colspan=2 | șlag
! colspan=2 | șlag
| colspan=2 style="background-color:#DDDDDD" | || colspan="4" | ɾ~r̥ʼ || colspan="5" style="background-color:#DDDDDD" |
| colspan=2 style="background-color:#DDDDDD" | || colspan="4" | ɾ || colspan="5" style="background-color:#DDDDDD" |
|}
|}
{{notelist}}
{{notelist}}
Line 32: Line 32:
|-
|-
! ele
! ele
| i|| ʏ || style="background-color:#DDDDDD" |
| i || ʏ || style="background-color:#DDDDDD" |
|-
|-
! melan
! melan
| e~ɛ || rowspan=2 | ä~ɐ || rowspan="2" | ɔ~o
| ɛ || rowspan=2 | a || rowspan="2" | ɔ
|-
|-
! pol
! pol
| style="background-color:#DDDDDD" |
| style="background-color:#DDDDDD" |
|-
|-
|}


===na kaku===
===na kaku===


|}{| class="wikitable" style="table-layout:fixed"
{| class="wikitable" style="table-layout:fixed"
|+ alfakrun
|+ alfakrun
|-
|-
! colspan=3 | kirajn !! zam
! colspan=3 | kirain !! zam
|-
|-
! colspan=2 rowspan=2 | a
! colspan=2 rowspan=2 | a
Line 52: Line 53:
|-
|-
|
|
* dé ⟨e⟩, ⟨j⟩, ⟨m⟩, ⟨n⟩, ⟨w⟩
* de ⟨m⟩, ⟨n⟩
* za ⟨e⟩, ⟨j⟩, ⟨w⟩
| ɐ
| ɐ
|-
|-
! colspan=2 rowspan=2 | b
! colspan=2 rowspan=3 | b
| || β
| || β
|-
|-
Line 63: Line 63:
* za ⟨m⟩
* za ⟨m⟩
| b
| b
|-
|
* de ⟨i⟩, ⟨j⟩
| ɓ
|-
|-
! colspan=2 rowspan=2 | d
! colspan=2 rowspan=2 | d
Line 70: Line 74:
* na haġi
* na haġi
* za ⟨n⟩
* za ⟨n⟩
* akoté ⟨r⟩
| d
| d
|-
|-
Line 77: Line 80:
|-
|-
|
|
* dé rofaj-⟨l⟩
* de ⟨n⟩, ⟨m⟩
| ə
| e
|-
|-
! colspan=2 | é
! colspan=2 rowspan=5 | f
| || e
| || ɸ
|-
|-
! colspan=2 rowspan=4 | f
|
| || f
* na atama + de medzam
| ɸʷ
|-
|-
|
|
* na haġi
* de ⟨i⟩, ⟨j⟩
* dé ⟨l⟩, ⟨r⟩
| ɸçʷ
| ɸ
|-
|-
|
|
* dé ⟨j⟩, ⟨w⟩
* na rofai
| çʷ
| f
|-
|-
|
|
* dé ⟨ș⟩
* de ⟨d⟩, ⟨t⟩
| ʍ
|
|-
|-
! rowspan=3 | g !! rowspan=2 |
! colspan=2 rowspan=4 | g
| || ɡ
| || ɣ
|-
|-
|
|
* dé ⟨l⟩, ⟨r⟩
* na haġi
| ɣ
* za ⟨n⟩
| ɡ
|-
|-
! gh
|
| || ɣ
* de ⟨i⟩, ⟨j⟩
| ɠ
|-
|
* na atama + de medzam
| ʕ (ˤ)
|-
! colspan=2 rowspan=2 | ġ
| || ʝ
|-
|-
! colspan=2 | ġ
|
| || ɟ
* na haġi
| ɟ
|-
|-
! rowspan=7 | h !! rowspan=4 |
! rowspan=7 | h !! rowspan=4 |
210

edits

Navigation menu