169
edits
m (→Kakutropos) |
mNo edit summary |
||
| Line 1: | Line 1: | ||
Jaa n'aldzhin!! Namainui Logandzhin, glaudai na znakoma! Un Viossadzhin, hammasbaksudzhin, glossashirudzhin, kompiushirudzhin :3 Her jam Vikolilehtinui, doko bidra'n maŋë tiŋ tsui Viossa au andërtiŋ. Deki fynna shiruzma tsui troposnui au prajext ke telsuru'n!! | Jaa n'aldzhin!! Namainui Logandzhin, glaudai na znakoma! Un Viossadzhin, hammasbaksudzhin, glossashirudzhin, kompiushirudzhin :3 Her jam Vikolilehtinui, doko bidra'n maŋë tiŋ tsui Viossa au andërtiŋ. Deki fynna shiruzma tsui troposnui au prajext ke telsuru'n!! | ||
Kotoba maxjena na un: | |||
sƒeta, n̦iuk, goštoz, ra, łošek, piaakim, lapa, jil, drutszk, au maŋë plus{{shirenabaksu|<big><b>Logandzhin</big> | sƒeta, n̦iuk, goštoz, ra, łošek, piaakim, lapa, jil, drutszk, au maŋë plus{{shirenabaksu|<big><b>Logandzhin</big> | ||
Loganʒ́in | Loganʒ́in | ||
| Line 383: | Line 383: | ||
|- | |- | ||
| colspan="2" |A a | | colspan="2" |A a | ||
| | |/a/ | ||
|j'''a'''j'''a''' [ˈjaˈja], ł'''a''' [ˈɬa], si'''a''' [ˈsʲa], gu'''a''' [ˈɡʷa] | |j'''a'''j'''a''' [ˈjaˈja], ł'''a''' [ˈɬa], si'''a''' [ˈsʲa], gu'''a''' [ˈɡʷa] | ||
|- | |- | ||
| colspan="2" |Ä ä | | colspan="2" |Ä ä | ||
| | |/æ/ | ||
|h'''ä'''nt, b'''ää'''rid | |h'''ä'''nt, b'''ää'''rid | ||
|- | |- | ||
| colspan="2" |B b | | colspan="2" |B b | ||
| | |/b/ | ||
|'''b'''eŋ [ˈbeŋ], a'''b'''ia [ˈ(ʔ)abʲ(j)a] | |'''b'''eŋ [ˈbeŋ], a'''b'''ia [ˈ(ʔ)abʲ(j)a] | ||
|- | |- | ||
|GĦ Għ għ ← C C | |GĦ Għ għ ← C C | ||
| | | | ||
| | |/ʕ/ | ||
|abgħaad /ɐˈbʕaːd/ | |abgħaad /ɐˈbʕaːd/ | ||
|- | |- | ||
| colspan="2" |D d | | colspan="2" |D d | ||
| | |/d/ | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|DH Dh dh | |DH Dh dh | ||
|Đđ | |Đđ | ||
| | |/ð/ | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|DZ Dz dz | |DZ Dz dz | ||
|Ʒʒ | |Ʒʒ | ||
| | |/d͡z/ | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|DZS Dzs dzs | |DZS Dzs dzs | ||
|Ǯǯ | |Ǯǯ | ||
| | |/d̠͡ʒ/ | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|DZSH Dzsh dzsh | |DZSH Dzsh dzsh | ||
|Ʒ̂ʒ̂ | |Ʒ̂ʒ̂ | ||
| | |/ɖ͡ʐ/ | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|DZH Dzh dzh | |DZH Dzh dzh | ||
|Ʒ́ʒ́ | |Ʒ́ʒ́ | ||
| | |/ɟ̟͡ʑ/ | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| colspan="2" |E e | | colspan="2" |E e | ||
| | |/e/ | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|EE Ee ee | |EE Ee ee | ||
|Ēē | |Ēē | ||
| | |/eː/ | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| Line 448: | Line 447: | ||
|- | |- | ||
| colspan="2" |F f | | colspan="2" |F f | ||
| | |/f/ | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|FH Fh fh | |FH Fh fh | ||
|Ƒƒ/Ꝑꝑ | |Ƒƒ/Ꝑꝑ | ||
| | |/ɸ/ | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| colspan="2" |G g | | colspan="2" |G g | ||
| | |/ɡ/ | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|GH Gh gh ← Ɣ ɣ | |GH Gh gh ← Ɣ ɣ | ||
|Ǥǥ | |Ǥǥ | ||
| | |/ɣ/ | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| colspan="2" |H h | | colspan="2" |H h | ||
| | |/h/ | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|Ħ ħ | |Ħ ħ | ||
| | | | ||
| | |/ħ/ | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| colspan="2" |I i | | colspan="2" |I i | ||
| [i], [(ʲ)i~(ʲ)ɪ~ʲ(j)~ʲ], [ɪ̯] | |[i], [(ʲ)i~(ʲ)ɪ~ʲ(j)~ʲ], [ɪ̯] | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|II Ii ii | |II Ii ii | ||
|Īī | |Īī | ||
| | |/iː/ | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| colspan="2" |J j | | colspan="2" |J j | ||
| | |/j/ | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| colspan="2" |K k | | colspan="2" |K k | ||
| | |/k/ | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| colspan="2" |L l | | colspan="2" |L l | ||
| | |/l/ | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|Ł ł* | |Ł ł* | ||
|Łł | |Łł | ||
| rowspan="2" | | | rowspan="2" |/ɬ/ | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| Line 505: | Line 504: | ||
|- | |- | ||
| colspan="2" |M m | | colspan="2" |M m | ||
| | |/m/ | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| Line 514: | Line 513: | ||
|- | |- | ||
| colspan="2" |N n | | colspan="2" |N n | ||
| | |/n/ | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|NH Nh nh | |NH Nh nh | ||
| N̦n̦ | | N̦n̦ | ||
| | |/ɲ̟/ | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| colspan="2" |Ŋ ŋ | | colspan="2" |Ŋ ŋ | ||
| | |/ŋ/ | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| colspan="2" |O o | | colspan="2" |O o | ||
| | |/o/ | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|OO Oo oo | |OO Oo oo | ||
|Ōō | |Ōō | ||
| | |/oː/ | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| Line 542: | Line 541: | ||
|- | |- | ||
| colspan="2" |Ö ö | | colspan="2" |Ö ö | ||
| | |/ø/ | ||
| | |||
|- | |||
| colspan="2" |ÖÖ Öö öö | |||
|/øː/ | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
| Line 551: | Line 554: | ||
|Q q | |Q q | ||
|Ɂɂ | |Ɂɂ | ||
| | |/ʔ/ | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|QK Qk qk | |QK Qk qk | ||
|Qq | |Qq | ||
| | |/q/ | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|QG Qg qg | |QG Qg qg | ||
| | | | ||
| | |/ɢ/ | ||
| qgohraman | |qgohraman | ||
|- | |||
|QX Qx qx | |||
| | |||
|/χ/ | |||
| | |||
|- | |||
|QGH Qgh qgh | |||
| | |||
|/ʁ/ | |||
|- | |- | ||
| colspan="2" | R r | | colspan="2" | R r | ||
| | |/r(?)/ | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |(=qgh?) | ||
|Ɍɍ | |Ɍɍ | ||
|[ʀ] | |[ʀ] | ||
| Line 574: | Line 586: | ||
|- | |- | ||
| colspan="2" |S s | | colspan="2" |S s | ||
| | |/s/ | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|SZ Sz sz | |SZ Sz sz | ||
|Šš | |Šš | ||
| | |/ʃ/ | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|SZH Szh szh | |SZH Szh szh | ||
|Ŝŝ | |Ŝŝ | ||
| | |/ʂ/ | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|SH Sh sh | |SH Sh sh | ||
|Śś | |Śś | ||
| | |/ɕ/ | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| Line 598: | Line 610: | ||
|- | |- | ||
| colspan="2" |T t | | colspan="2" |T t | ||
| | |/t/ | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|Th th | |Th th | ||
|Ŧŧ | |Ŧŧ | ||
| | |/θ/ | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|TS Ts ts | |TS Ts ts | ||
| | |Cc | ||
| | |/t͡s/ | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|TSZ Tsz tsz | |TSZ Tsz tsz | ||
| | |Čč | ||
| | |/t͡ʃ/ | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|TSZH Tszh tszh | |TSZH Tszh tszh | ||
| | |Ĉĉ | ||
| | |/ʈ̻͡ʂ̻/ | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| TSH Tsh tsh | | TSH Tsh tsh | ||
| | |Ćć | ||
| | |/c̟͡ɕ/ | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| Line 630: | Line 642: | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | |Uu | ||
|Uu/Yy/Ïï | |Uu/Yy/Ïï | ||
|[ɯ] | |/[ɯ/] (au w-lik, mir anta her na mirai) | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|UU Uu uu | |UU Uu uu | ||
|Ūū | |Ūū | ||
| | |/uː/ | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| colspan="2" |Ü ü | | colspan="2" |Ü ü | ||
| | |/y/ | ||
| | |||
|- | |||
|ÜÜ Üü üü | |||
| | |||
|/yː/ | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
| colspan="2" |V v | | colspan="2" |V v | ||
| | |/v/ | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|VH Vh vh / BH Bh bh | |VH Vh vh / BH Bh bh | ||
| Ʋʋ/Ƀƀ | | Ʋʋ/Ƀƀ | ||
| | |/β/ | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| colspan="2" |W w | | colspan="2" |W w | ||
| | |/w/ | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| colspan="2" |X x | | colspan="2" |X x | ||
| | |/x/ | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| colspan="2" |Y y | | colspan="2" |Y y | ||
| | |/ɨ/ | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| colspan="2" |Z z | | colspan="2" |Z z | ||
| | |/z/ | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|ZS Zs zs | |ZS Zs zs | ||
|Žž | |Žž | ||
| | |/ʒ/ | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| ZSH Zsh zsh | | ZSH Zsh zsh | ||
|Ẑẑ | |Ẑẑ | ||
| | |/ʐ/ | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|ZH Zh zh | |ZH Zh zh | ||
|Źź | |Źź | ||
| | |/ʑ/ | ||
| | | | ||
|} | |} | ||
edits