197
edits
No edit summary |
(ówari na nasi koto iskıëlant kará, ende nasimuß riso) |
||
(3 kawariya namellan na 2 brukdjin nai aukiyena) | |||
Line 565: | Line 565: | ||
|- | |- | ||
|Collisions | |Collisions | ||
|celhan | |'''celhan''' | ||
|[[Zeting:Collisions - celhan.png|безрамки]] | |[[Zeting:Collisions - celhan.png|безрамки]] | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|Collisions | |Collisions | ||
|krungutkleja | |'''krungutkleja''' | ||
|[[Zeting:Collisions - krungutkleja.png|безрамки]] | |[[Zeting:Collisions - krungutkleja.png|безрамки]] | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|Collisions | |Collisions | ||
|børklikk | |'''børklikk''' | ||
| | | | ||
|suru os kotoba brykena na arka | |suru os kotoba brykena na arka | ||
|- | |- | ||
|Collisions | |Collisions | ||
|kokrig | |'''kokrig''' | ||
| | | | ||
|krig, men bryk kotoba | |krig, men bryk kotoba | ||
|- | |- | ||
|Collisions | |Collisions | ||
|arktrist | |'''arktrist''' | ||
| | | | ||
|arka koske manje trist | |arka koske manje trist | ||
|- | |- | ||
|Collisions | |Collisions | ||
|arkbøzist | |'''arkbøzist''' | ||
| | | | ||
|aparlik arktrist, men naj: arkbøzistdzin postanynmir manje trist au manje bøzo | |aparlik arktrist, men naj: arkbøzistdzin postanynmir manje trist au manje bøzo | ||
|- | |- | ||
|Collisions | |Collisions | ||
|arkhjelus | |'''arkhjelus''' | ||
| | | | ||
|arka koske manje hjerne inje ein dzin | |arka koske manje hjerne inje ein dzin | ||
|- | |- | ||
|Collisions | |Collisions | ||
|arksebja | |'''arksebja''' | ||
| | | | ||
|arksebjadzin hanu mit aldok najbra, au suru manjeraz | |arksebjadzin hanu mit aldok najbra, au suru manjeraz | ||
|- | |- | ||
|Collisions | |Collisions | ||
|arksuroba/MKSA | |'''arksuroba/MKSA''' | ||
| | | | ||
|arksurobadzin dekinaj mjettaplus oba tingein bra, suruoba, manjetid vasu, auauau | |arksurobadzin dekinaj mjettaplus oba tingein bra, suruoba, manjetid vasu, auauau | ||
|- | |- | ||
|Тишина | |Тишина | ||
|at | |'''at''' | ||
| | | | ||
|Axuur cuj ṡirunajeņa ting | |Axuur cuj ṡirunajeņa ting | ||
Line 616: | Line 616: | ||
|- | |- | ||
|Тишина | |Тишина | ||
|pjiʔkarka | |'''pjiʔkarka''' | ||
| | | | ||
|Arka k paṡ xar pjiʔkatid au reformanaj, magjeżin xar pjiʔkarka | |Arka k paṡ xar pjiʔkatid au reformanaj, magjeżin xar pjiʔkarka | ||
|- | |- | ||
|Тишина | |Тишина | ||
|simt | |'''simt''' | ||
| | | | ||
|mikava ṡinuki xarzana | |mikava ṡinuki xarzana | ||
|- | |- | ||
|Тишина | |Тишина | ||
|plh | |'''plh''' | ||
| | | | ||
|anslak vonating herusoļ, ajstjoļ, auau pr vras os xarza vonating | |anslak vonating herusoļ, ajstjoļ, auau pr vras os xarza vonating | ||
|- | |- | ||
|Тишина | |Тишина | ||
|plhik | |'''plhik''' | ||
| | | | ||
|hosoj ostritel na ouari ajstolik tinga | |hosoj ostritel na ouari ajstolik tinga | ||
|- | |- | ||
|Тишина | |Тишина | ||
|xec | |'''xec''' | ||
| | | | ||
|Xarzana mxeņa samujzmaoļ; li cxrocnaj sjebja kundr samujzma netopatel deki bli xeceņa | |Xarzana mxeņa samujzmaoļ; li cxrocnaj sjebja kundr samujzma netopatel deki bli xeceņa | ||
|- | |- | ||
|Тишина | |Тишина | ||
|ala | |'''ala''' | ||
| | | | ||
|Muras, krajslik ting mxeņa na gṡa ksk paṡ slakeņa | |Muras, krajslik ting mxeņa na gṡa ksk paṡ slakeņa | ||
Line 647: | Line 647: | ||
|- | |- | ||
|Тишина | |Тишина | ||
|ensis | |'''ensis''' | ||
| | | | ||
|Rmhanu k xarsor bjozezmadaj, krigrmhanu | |Rmhanu k xarsor bjozezmadaj, krigrmhanu | ||
|- | |- | ||
|Тишина | |Тишина | ||
|gwaal | |'''gwaal''' | ||
| | | | ||
|sen mxeņa na gṡa ksk idauun arkakuċ/nojtoroṡ reforma | |sen mxeņa na gṡa ksk idauun arkakuċ/nojtoroṡ reforma | ||
|- | |- | ||
|Тишина | |Тишина | ||
|pek | |'''pek''' | ||
| | | | ||
|Fendo os fendonen meruņe | |Fendo os fendonen meruņe | ||
|- | |- | ||
|Тишина | |Тишина | ||
|vele | |'''vele''' | ||
| | | | ||
|ṡri au naku vauvy | |ṡri au naku vauvy | ||
Line 1 172: | Line 1 172: | ||
| Collisions | | Collisions | ||
| '''ishadžaengdyr''' | | '''ishadžaengdyr''' | ||
| [[Zeting: | | [[Zeting:ishadžaengdyr.png|безрамки]] | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
Line 1 179: | Line 1 179: | ||
| [[Zeting:ia9 perrydyr.png|безрамки]] | | [[Zeting:ia9 perrydyr.png|безрамки]] | ||
| | | | ||
|- | |||
|Collisions | |||
|'''heegadyr''' | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|Collisions | |||
|'''silodyr''' | |||
| | |||
| | |||
|} | |} | ||
Line 1 185: | Line 1 195: | ||
! Bamjongena na !! Koto !! Riso !! Mahaklarna os tato | ! Bamjongena na !! Koto !! Riso !! Mahaklarna os tato | ||
|- | |- | ||
| | | Khautshidzhinn | ||
| ''' | | '''kokenshe''' | ||
| | | | ||
| | | phall ph'düphel med pitka vjietka na hinna | ||
|- | |||
|Djeza | |||
|'''gymisjlånka''' | |||
| | |||
|simpr dyfl fy gymi fuwalyk sjtof | |||
|- | |||
|Djeza | |||
|'''kiwensjlånka''' | |||
| | |||
| | |||
|} | |} | ||
Line 1 195: | Line 1 215: | ||
! Bamjongena na !! Koto !! Riso !! Mahaklarna os tato | ! Bamjongena na !! Koto !! Riso !! Mahaklarna os tato | ||
|- | |- | ||
| | | Collisions | ||
| ''' | | '''bejshidag''' | ||
| | | | ||
| | | Dag inje Zhongguo/Huarentropos, inje Usomwai. Du shkoi na bejshi (ishi fu fami shine) au soz, au husked sore | ||
|- | |||
|Collisions | |||
|'''duadzindag''' | |||
| | |||
|Dag inje Veltmende, inje Hobitmwai. Du kutsi na duadzin fdu kataj duad sore | |||
|- | |||
|Khautshidzhinn | |||
|'''djademu''' | |||
| | |||
|dag per hußke shinena phami au mikk long meschikolantiñe. Pas manni shineuńuong au anbidra namting/blumm. awen jamkiti iwájnen | |||
|- | |||
|Collisions | |||
|'''7etsedag''' | |||
| | |||
|Dag inje Zhonggua/Huarentropos, inje Syksymwai os Biramwai. Afto dag, fami se na 7etse krais, au nam 7etseblin au juzsu. | |||
|- | |||
|Collisions | |||
|'''juzsu''' | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|Khautshidzhinn | |||
|'''oda''' | |||
| | |||
|lid lanta, na snano jokjheu danvimi jansó. Phlakka au oda dekti mavichti | |||
|- | |||
|Collisions | |||
|'''talvidag''' | |||
| | |||
|Dag inje Nihontropos, Hobitmwai. Axorlikkdzin axor lapsi au lapsi iza jt leyng bisi na axorlikkdzin fu shkoi exo | |||
|- | |||
|Collisions | |||
|'''Zhongguotropos Neotoshi''' | |||
| | |||
|Dag inje Zhongguo/Huarentropos, Neomwai au Hobitmwai. | |||
|- | |||
|Collisions | |||
|'''Honpaperidag''' | |||
| | |||
|Dag inje Zhongguo/Huarentropos, Hobitmwai. Dag fu vargemanje honpaperi, manje kirkas. Dzin nam mikrais au ahman kodemki | |||
|- | |||
|Collisions | |||
|'''Honpaperi''' | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|Collisions | |||
|'''Mikrais''' | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|Collisions | |||
|'''kodemki''' | |||
| | |||
|Ein fras, snano spor, manje kjomi au har svar. Spil na ahman svar ka, | |||
|- | |||
|Collisions | |||
|'''ishkejtdag''' | |||
| | |||
|Dag inje Thaitropos. Ishkejtdag je ikeleste dag inje Thaitropos, je Thaitropos Neotoshi. Modudzin jtti ishke na modudzin au krais, fu jtkara warui au fu toshiza plusbra | |||
|- | |||
|Collisions | |||
|'''vargedag''' | |||
| | |||
|Dag inje Indiatropos, koske Talvi hadzi. Dzin jt fetem harena plusvarge. Oba Vargedag, modu czøfok se7ena sama. | |||
|- | |||
|Collisions | |||
|'''fetem''' | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|Collisions | |||
|'''czofok''' | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|Collisions | |||
|'''kirkasdag''' | |||
| | |||
|Dag inje Indiatropos, Biramwai os Shagmwai. Pashun soz xuomi, gavat dlabdel, indit kirkashono au dzot honokirkas | |||
|- | |||
|Collisions | |||
|'''honokirkas''' | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|Collisions | |||
|'''kirkashono''' | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|Collisions | |||
|'''lakinajmwai''' | |||
| | |||
|Mwai inje Arabtropos. Inje Lakinajmwai, nam au glug lakinaj mooraza. Awen inje Lakinajmwai, Arabdzin kodaw au tsunaga mit anderdzin.. | |||
|} | |} | ||
Line 1 205: | Line 1 320: | ||
! Bamjongena na !! Koto !! Riso !! Mahaklarna os tato | ! Bamjongena na !! Koto !! Riso !! Mahaklarna os tato | ||
|- | |- | ||
| | | Khautshidzhinn | ||
| ''' | | '''khuasjzschsjzsch''' | ||
| | | | ||
| | |magam pona düra long iteri | ||
|- | |||
|Тишина | |||
|'''Alhtep''' | |||
| | |||
|plas k magje paṡ iterioceņa; xarsor magje meru os şinetopa paṡ k vonadan | |||
|- | |||
|Тишина | |||
|'''Naheş''' | |||
| | |||
|gaʔml erperpeņa huomi os huomidaj | |||
|- | |||
|Тишина | |||
|'''Ventel''' | |||
| | |||
|gaʔmldaj ting hażaveņa k long andr paṡrjetņe, ttb: irastun, xerus, klea; naj meru (pono), vaa | |||
|- | |||
|Тишина | |||
|'''Slteje''' | |||
| | |||
|krighuomidaj | |||
|- | |||
|Тишина | |||
|'''Texe''' | |||
| | |||
|tohenidaj k streļa strelişidaj | |||
|- | |||
|Тишина | |||
|'''Kutva''' | |||
| | |||
|ejns kakudvaimating pr mxa liva | |||
|- | |||
|Тишина | |||
|'''Aaʔkje''' | |||
| | |||
|aaʔama kjomuskje; jerkatkleatel | |||
|- | |||
|Тишина | |||
|'''Rismado''' | |||
| | |||
|Mado k xarsor riso mxeņa ċisaj madoteloļ | |||
|} | |} | ||
Line 1 215: | Line 1 370: | ||
! Bamjongena na !! Koto !! Riso !! Mahaklarna os tato | ! Bamjongena na !! Koto !! Riso !! Mahaklarna os tato | ||
|- | |- | ||
| | | Collisions | ||
| ''' | | '''kochnen''' | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |||
|Collisions | |||
|'''vonomokpol''' | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|Collisions | |||
|'''kirkaskirkas''' | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|Collisions | |||
|'''kemushkjomok''' | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|Collisions | |||
|'''vonaroi atfo''' | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|Collisions | |||
|'''tuø''' | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|Collisions | |||
|'''vailhan au asøkø''' | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|Collisions | |||
|'''gælereauxy''' | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|Collisions | |||
|'''qaku''' | |||
| | |||
|Ekse fal fqaku inje tinglitgovnenː Oba, Unna, Liechtroecht, !Etu, Amikus, Nepher | |||
|} | |} | ||
Line 1 225: | Line 1 420: | ||
! Bamjongena na !! Koto !! Riso !! Mahaklarna os tato | ! Bamjongena na !! Koto !! Riso !! Mahaklarna os tato | ||
|- | |- | ||
| | | Collisions | ||
| ''' | | '''llynsamuj''' | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |||
|Collisions | |||
|'''samujka''' | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|Collisions | |||
|'''lyftklejasyzok''' | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|Collisions | |||
|'''fe7hejn''' | |||
| | |||
| | |||
|} | |} | ||
Line 1 235: | Line 1 445: | ||
! Bamjongena na !! Koto !! Riso !! Mahaklarna os tato | ! Bamjongena na !! Koto !! Riso !! Mahaklarna os tato | ||
|- | |- | ||
| | | Collisions | ||
| ''' | | '''Fetemshtift''' | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |||
|Collisions | |||
|'''Brykowari nabarzpaperi''' | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|Collisions | |||
|'''Shkolanen''' | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|Collisions | |||
|'''Shkolamellan''' | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|Collisions | |||
|'''Shkoladai''' | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|Collisions | |||
|'''Scam''' | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|Collisions | |||
|'''gomeun''' | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|Collisions | |||
|'''dyrshtift''' | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|Collisions | |||
|'''klanifete''' | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|Collisions | |||
|'''kraisma''' | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|Collisions | |||
|'''iskatnen''' | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|Collisions | |||
|'''kereauxykas''' | |||
| | |||
| | |||
|} | |} | ||
Line 1 245: | Line 1 510: | ||
! Bamjongena na !! Koto !! Riso !! Mahaklarna os tato | ! Bamjongena na !! Koto !! Riso !! Mahaklarna os tato | ||
|- | |- | ||
| | | Collisions | ||
| ''' | | '''kirperqenena''' | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |||
|Collisions | |||
|'''zbete''' | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|Тишина | |||
|'''kas''' | |||
| | |||
|hobit kolana | |||
|- | |||
|Тишина | |||
|'''djelem''' | |||
| | |||
|Naṡi lule miʔ rioxho pr helenazma | |||
|- | |||
|Тишина | |||
|'''itlomi''' | |||
| | |||
|hṡful huominen | |||
|- | |||
|Тишина | |||
|'''saʔsala''' | |||
| | |||
|maani şixnuņe pr tala braazma | |||
|- | |||
|Тишина | |||
|'''Kistļiv''' | |||
| | |||
|Stļ k xarsor ļunaseņlik jalakasa au razkivasor magje | |||
|- | |||
|Тишина | |||
|'''klakla''' | |||
| | |||
|Fuwa Betkleanen | |||
|} | |} | ||
Line 1 275: | Line 1 575: | ||
! Bamjongena na !! Koto !! Riso !! Mahaklarna os tato | ! Bamjongena na !! Koto !! Riso !! Mahaklarna os tato | ||
|- | |- | ||
| | | Тишина | ||
| ''' | | '''ljal''' | ||
| | | | ||
| | | hażav pjitkazma, hobitzma, paskuzma os hosojzma tinga | ||
|- | |||
|Тишина | |||
|laz | |||
| | |||
|mxa k ejn klaani tinga bli magje chisaj klaani tinga "Xarun ni den ringo, au anlazun hej au xarimaun go klaaninen k xarhej kjere ringo" | |||
|- | |||
|Тишина | |||
|usp | |||
| | |||
|na afto au naj plu "da anlaskudu ni den usp" anlasku ni-den men naj plu ke ni den (ni den ejn osos) | |||
|- | |||
|Collisions | |||
|kandur | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|Collisions | |||
|myt | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|Collisions | |||
|ito | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|Тишина | |||
|Eşimt | |||
| | |||
|żong k antynni qalib au ekso krajsa ksk ting gunroeņa | |||
|- | |||
|Тишина | |||
|Eşereş | |||
| | |||
|żong k antynni ekso krajsa ksk ting gunroeņa | |||
|} | |} | ||
Line 1 295: | Line 1 630: | ||
! Bamjongena na !! Koto !! Riso !! Mahaklarna os tato | ! Bamjongena na !! Koto !! Riso !! Mahaklarna os tato | ||
|- | |- | ||
| | | Collisions | ||
| ''' | | '''lexkobai''' | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |||
|Collisions | |||
|'''pitkanitshi''' | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|Collisions | |||
|'''ranjawenje''' | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|Collisions | |||
|'''lexzhe''' | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|Collisions | |||
|'''lexdonni''' | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|Collisions | |||
|'''baumkorva''' | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|Collisions | |||
|'''lexkobainen''' | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|Collisions | |||
|'''lexkobaidai''' | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|Collisions | |||
|'''lexsyksy''' | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|Collisions | |||
|'''hantfraut''' | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|Collisions | |||
|'''hantport''' | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|Collisions | |||
|'''lex!epi''' | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|Collisions | |||
|'''blumuten''' | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|Collisions | |||
|'''lexmaxot''' | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|Collisions | |||
|'''lexseyo''' | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|Collisions | |||
|'''Bralexti''' | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|Тишина | |||
|'''mulu''' | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|Тишина | |||
|'''iprla''' | |||
| | |||
|kolumnalik tel rutija, lehti, lule au andrtel rupne na sor, joku namkiti au andr naj | |||
|- | |||
|Тишина | |||
|'''xep''' | |||
| | |||
|ostri pẅansatel k joku ruti xarhej pr cxroc sjebja kundr nameņa dyyroļ | |||
|} | |} | ||
Line 1 315: | Line 1 740: | ||
! Bamjongena na !! Koto !! Riso !! Mahaklarna os tato | ! Bamjongena na !! Koto !! Riso !! Mahaklarna os tato | ||
|- | |- | ||
| | | Collisions | ||
| ''' | | '''Hor vatena''' | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |||
|Тишина | |||
|'''isitwu''' | |||
| | |||
|aļk brukeņa kavarinenoc hur kau, os me seeņa | |||
|- | |||
|Тишина | |||
|'''yla''' | |||
| | |||
|vaafal, paş traag klea andr kuna au vals, laalu auau pr nintendo; “ylaƶin” mipaşva k yla | |||
|- | |||
|Тишина | |||
|'''eje''' | |||
| | |||
|paş cuj jokuting mavikti cuj sjebja anhanu andrżin | |||
|} | |} | ||
Line 1 325: | Line 1 765: | ||
! Bamjongena na !! Koto !! Riso !! Mahaklarna os tato | ! Bamjongena na !! Koto !! Riso !! Mahaklarna os tato | ||
|- | |- | ||
| | | Collisions | ||
| ''' | | '''Waruiriso''' | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |||
|Collisions | |||
|'''kopjo''' | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|Collisions | |||
|'''swe''' | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|Collisions | |||
|'''kjakim''' | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|Collisions | |||
|'''tsitpu''' | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|Collisions | |||
|'''jan''' | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|Collisions | |||
|'''tautsu''' | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|Collisions | |||
|'''sœrtek''' | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|Collisions | |||
|'''vse''' | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|Collisions | |||
|'''vsetrek''' | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|Collisions | |||
|'''geltkaban''' | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|Collisions | |||
|'''geltxqellin''' | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|Collisions | |||
|'''kingtse''' | |||
| | |||
| | |||
|} | |} | ||
Line 1 335: | Line 1 835: | ||
! Bamjongena na !! Koto !! Riso !! Mahaklarna os tato | ! Bamjongena na !! Koto !! Riso !! Mahaklarna os tato | ||
|- | |- | ||
| | | Тишина | ||
| ''' | | '''otuk''' | ||
| | | | ||
| | | /otuk/ - migruunva se ting k long gvirnaj jokuplas | ||
|- | |||
|Тишина | |||
|'''omjuk''' | |||
| | |||
|/omʲuk/ - festasa ni (os plu) mjepje os ting auaua, mitroposva ihjernei ke tabnaj rmgruunhej | |||
ttb: "anringdanun aftżin dandag au samatid k surudanun afto uarujting sļuċa, naklaar ring gruun uarujsļuċá" | |||
|- | |||
|Тишина | |||
|'''ejzherje''' | |||
| | |||
|/ejs.hʲerje/- ejzehjernjerjet, magje zehjerne k iskat klaarocsahej laskufras os andrting | |||
|- | |||
|Тишина | |||
|'''zesevaa''' | |||
| | |||
|/ze.sə.vaː/ - vaa mxeņa Ejzherjeoļ | |||
|- | |||
|Тишина | |||
|'''nsļaha''' | |||
| | |||
|/ŋ̩.ɬʲa.ha/ - Uʔngvirzmalik kokro os asmi | |||
|} | |} | ||
Line 1 345: | Line 1 866: | ||
! Bamjongena na !! Koto !! Riso !! Mahaklarna os tato | ! Bamjongena na !! Koto !! Riso !! Mahaklarna os tato | ||
|- | |- | ||
| | | Itztli | ||
| ''' | | '''bryskon''' | ||
| | | | ||
| | | | ||
|- | |||
|Itztli | |||
|'''broson''' | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|Тишина | |||
|'''tval''' | |||
| | |||
|/tval/- bruk hono pr mxa ting jerkatoļ, klasoļ auau "Tvalżin naṡidansor kliņe ibaligi" | |||
|- | |||
|Тишина | |||
|'''hent''' | |||
| | |||
|/hn̩t/~/hent/- işkjelikblioc iṡi, jerkat, şleg, auauau "Sol hentsor şleg" | |||
|- | |||
|Тишина | |||
|'''haja''' | |||
| | |||
|/haja/ - kolumna mxeņa ksk vint gunrocsor hono | |||
|- | |||
|Тишина | |||
|'''hjum''' | |||
| | |||
|/hʲum/ - Honovjetkadaj, traageņa hantoļ pr kirkasoc kurajplas | |||
|- | |||
|Sinilisa | |||
|'''ata-mirim''' | |||
| | |||
|[a.ˌta.mi.ˈɾĩ] - "tshisai hono" | |||
|- | |||
|Sinilisa | |||
|'''pereru''' | |||
| | |||
|[pe.ˈɾe.ɾu] - "honodjin" | |||
|- | |||
|Sinilisa | |||
|'''endy''' | |||
| | |||
|[ˈen.dy] - "mah klar" | |||
|- | |||
|Sinilisa | |||
|'''ata-pynha''' | |||
| | |||
|[ˌa.ta.ˈpy.ɲa] - "hono/zoténa ishi, ishi ke deki zot au zot anander tinh" | |||
|- | |||
|Sinilisa | |||
|'''ata-guasú''' | |||
| | |||
|[a.ˌta.gu̯a.ˈsu] - "stur hono" | |||
|- | |||
|Sinilisa | |||
|'''maira-atá''' | |||
| | |||
|[ˌmai̯.ɾa.a.ˈta] - "kamilik shal, mahéna hono kara" | |||
|- | |||
|Sinilisa | |||
|'''kara-kai-á''' | |||
| | |||
|[ˌka.ɾa.kai̯.ˈa] - "baumbaum ke zot ansore sebia" | |||
|- | |||
|Sinilisa | |||
|'''at-atiama''' | |||
| | |||
|[a.ˌta.ti.ˈa.ma] - "mah hono mit kutshi" | |||
|- | |||
|Sinilisa | |||
|'''mo-endy-''' | |||
| | |||
|[mo.ˌen.dy.ˈka] - "zotdvajma ke mah tinh zot" | |||
|- | |||
|Collisions | |||
|'''honkarred''' | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|Collisions | |||
|'''honlluntsiap''' | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|Collisions | |||
|'''honzhese''' | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|Collisions | |||
|'''honkoecht''' | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|Collisions | |||
|'''kirkasma''' | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
|Тишина | |||
|'''Henfesta''' | |||
| | |||
|bruk hono pr festa ni os jerkattel, jerkat henteņa au festeņabli | |||
|} | |} | ||
Line 1 365: | Line 1 986: | ||
! Bamjongena na !! Koto !! Riso !! Mahaklarna os tato | ! Bamjongena na !! Koto !! Riso !! Mahaklarna os tato | ||
|- | |- | ||
| | | Тишина | ||
| ''' | | '''xis''' | ||
| | | | ||
| | | anxuur zam k sļuċanajsor ende, ttb: zeto slaksor jokuplas, xisdu zam tlibua | ||
|- | |||
|Тишина | |||
|'''gjii''' | |||
| | |||
|anvent paş os ting k borte (ende ksk gjentulamirnajsor) | |||
|- | |||
|Тишина | |||
|'''yyle''' | |||
| | |||
|dekizma pjitkatid anvent jokuting vileņa, trengeņa pr mating ivonai | |||
|- | |||
|Collisions | |||
|'''strelama''' | |||
| | |||
| | |||
|} | |} | ||
Line 1 395: | Line 2 031: | ||
! Bamjongena na !! Koto !! Riso !! Mahaklarna os tato | ! Bamjongena na !! Koto !! Riso !! Mahaklarna os tato | ||
|- | |- | ||
| | | Collisions | ||
| ''' | | '''tleve''' | ||
| | | | ||
| | | dzin ke un taksama | ||
Shkoladzin perun '''tleve''', grunn hej toshi, brating, unariso auauauau takk sama perun | |||
|- | |||
|Collisions | |||
|'''dvorance''' | |||
| | |||
|dzin ke takshirun, men naj mik mit | |||
Dvaimadzin perun '''dvorance''', grunn hacja vi bides takshiru, vi naj mik vi najhar manje dua | |||
|} | |} | ||
edits